Υπενθύμιση για τον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό ΚΑΓΚΟΥΡΟ

Απρ 12, 2021

Ψυχικό, 12 Απριλίου 2021

θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι το Σάββατο, 22 Μαΐου 2021, από 9:00 έως 11:00 το πρωί, θα διεξαχθεί ο Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό», στον οποίο δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές από την Β΄ Δημοτικού έως και την Γ΄ Λυκείου. Σύμφωνα με τελευταία ενημέρωση από τον Διοργανωτή, ο Διαγωνισμός εφέτος θα διεξαχθεί ηλεκτρονικά.

Για τη συμμετοχή στον Διαγωνισμό υπάρχει συνδρομή 12,50 ευρώ και κάθε μαθητής θα λάβει αναμνηστικά δώρα από τον Διοργανωτή. Η καταβολή της συνδρομής των 12,50 ευρώ γίνεται απευθείας στην «Καγκουρό Ελλάς», στον λογαριασμό με τα παρακάτω στοιχεία:

Εθνική Τράπεζα, IBAN GR3101101800000018000410508

Δικαιούχος: Φίλιππος Λάμπρου

Αιτιολογία: Ονοματεπώνυμο συμμετέχοντος μαθητή – ΛΚΑ

Παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στον Διαγωνισμό να αποστείλουν συμπληρωμένη τη δήλωση συμμετοχής που επισυνάπτεται, καθώς και το αποδεικτικό της κατάθεσης της συνδρομής στην κ. Χ Κωσταρίδη, ckostaridi@athenscollege.edu.gr, τηλ: 2106798133.

Επισημαίνουμε ότι:

Όσοι γονείς έχουν ήδη αποστείλει τη δήλωση συμμετοχής και επιθυμούν το παιδί τους να συμμετάσχει στον ηλεκτρονικό Διαγωνισμό, παρακαλούνται να αποστείλουν στη Γραμματεία της σχολικής τους μονάδας μόνο το αποδεικτικό της κατάθεσης του αντιτίμου.

Όσοι γονείς έχουν ήδη αποστείλει τη δήλωση συμμετοχής αλλά δεν επιθυμούν πλέον το παιδί τους να συμμετάσχει στον ηλεκτρονικό Διαγωνισμό, παρακαλούμε να ενημερώσουν τη Γραμματεία της σχολικής τους μονάδας, ώστε να ακυρωθεί η εγγραφή του παιδιού τους.

Η δήλωση συμμετοχής και το αποδεικτικό της κατάθεσης των 12,50€ πρέπει να αποσταλούν στο Σχολείο το αργότερο μέχρι τις 20 Απριλίου 2021.

Σημειώνεται ότι:

Ø  Το email που θα δηλωθεί δεν θα κοινοποιηθεί σε τρίτους αλλά θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για τις ανάγκες του Διαγωνισμού Καγκουρό 2021, δηλαδή για την αποστολή συνδέσμου και πληροφοριών για τον Διαγωνισμό και για την αποστολή της αναλυτικής βαθμολογίας και των σωστών απαντήσεων μετά την ολοκλήρωσή του. Πέρα από αυτά, δεν θα χρησιμοποιηθεί για κανέναν απολύτως άλλο σκοπό. Αποκλειστικός υπεύθυνος για την ορθότητα της ηλεκτρονικής διεύθυνσης που θα δηλωθεί είναι ο γονέας. Επισημαίνουμε ότι η ηλεκτρονική διεύθυνση (email) που θα δηλωθεί για τη συμμετοχή του παιδιού σας στον Διαγωνισμό μπορεί να είναι αυτό που το Κολλέγιο πρόσφατα χορήγησε στους μαθητές του.

Ø  Σε περίπτωση που υπάρχουν αδέρφια, θα πρέπει να γίνει διαφορετική αίτηση συμμετοχής για κάθε παιδί, δηλώνοντας διαφορετική ηλεκτρονική διεύθυνση για το καθένα.

Ø  Μέσα στον Απρίλιο, οι εγγεγραμμένοι μαθητές θα λάβουν από τη Γραμματεία της σχολικής τους μονάδας στην ηλεκτρονική διεύθυνση που θα δηλωθεί, τις πρώτες πληροφορίες για τον Διαγωνισμό. Με αυτόν τον τρόπο θα επιβεβαιωθεί η ορθότητα της ηλεκτρονικής διεύθυνσης. Αν κάποιος μαθητής δεν λάβει το πληροφοριακό υλικό, παρακαλούμε οι γονείς του να επικοινωνήσουν με τη Γραμματεία της σχολικής του μονάδας.

Ø  Ο Διοργανωτής θα δώσει στους εγγεγραμμένους μαθητές την ευκαιρία για πρόβα στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, αρκετές μέρες πριν από τον Διαγωνισμό.

Μετά από την καταληκτική ημερομηνία (20 Απριλίου 2021) καμία δήλωση δεν θα γίνει δεκτή.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία,

Διευθυντής Ιδιωτικού - Ισοτίμου Λυκείου