Ενημερωτική Επιστολή του Γραφείου Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Μαρ 19, 2021

Παρασκευή, 19 Μαρτίου 2021

Στα πλαίσια της πρόληψης, ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών, τα Γραφεία Συμβουλευτικής των Λυκείων του Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού έχουν δημιουργήσει μια σειρά από σύντομα βίντεο τα οποία θα προβληθούν στους μαθητές των Λυκείων μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

Η Θεματολογία των βίντεο θα είναι:

·         Η Σημασία της Προσπάθειας και των Προκλήσεων

·         Διαχείριση της Καθημερινότητας κατά τη Διάρκεια της Πανδημίας

·         Διαχείριση Άγχους

·         Φιλίες και Διαπροσωπικές Σχέσεις Εφήβων

·         Χρήση Τεχνολογίας

Τα βίντεο αυτά θα αναρτηθούν στην συνέχεια την σελίδα των αντίστοιχων Γραφείων στην ιστοσελίδα του Σχολείου μας όπου θα μπορείτε να έχετε πρόσβαση.

Παράλληλα από την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησαν κάποιες από τις Ομάδες Εμψύχωσης Εφήβων ενώ θα ακολουθήσουν και οι επόμενες. Οι Ομάδες απαρτίζονται μόνο από τους μαθητές που δήλωσαν ενδιαφέρον και των οποίων οι γονείς έχουν συναινέσει.  Τέλος, θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε  ότι παρέχεται η δυνατότητα εξ αποστάσεως συμβουλευτικής τόσο στους μαθητές όσο και σε εσάς τους γονείς. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στα παρακάτω email:

Λύκειο Κολλεγίου Αθηνών

Γιαννοπούλου Μαριέλλα mgiannopoulou@athenscollege.edu.gr