9ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου 2021

Φεβ 23, 2021

Ψυχικό, 23 Φεβρουαρίου 2021

9ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου 2021

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών διοργανώνει τον 9ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου για τους μαθητές των α’, β’ και γ’ Γυμνασίου.

Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις :

Α’ Φάση: Σάββατο 20 Μαρτίου 2021 - ώρα 9:30 π.μ. Εξ Αποστάσεως

Β’ Φάση: Σάββατο 15 Μαΐου 2021 – ώρα 9:30 π.μ. Εξεταστικά Κέντρα

Στην Β’ Φάση θα προκριθούν όσοι μαθητές συγκεντρώσουν συγκεκριμένη βαθμολογία στην Α’ Φάση. Όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής αλλά βραβεία θα απονεμηθούν μόνο σε όσους διακριθούν κατά την Β’ Φάση.

Η εξεταστέα ύλη του διαγωνισμού επανακαθορίσθηκε ως εξής:

Α΄ Γυμνασίου: Μετρήσεις Μήκους – Η Μέση Τιμή, Μετρήσεις Χρόνου – Η Ακρίβεια,  Μετρήσεις Μάζας – Τα Διαγράμματα – Πυκνότητα, Μετρήσεις Θερμοκρασίας – Η Βαθμονόμηση, Από τη Θερμότητα στη Θερμοκρασία – Η Θερμική Ισορροπία

Β΄ Γυμνασίου: Εισαγωγή, Κινήσεις, Δυνάμεις, Πίεση (μόνο οι παράγραφοι 4.1 και 4.2)

Γ΄ Γυμνασίου: Ηλεκτρισμός, Ηλεκτρικό Ρεύμα, Ηλεκτρική Ενέργεια, Ταλαντώσεις

Ενδεικτικά θέματα προηγούμενων ετών για κάθε τάξη Γυμνασίου, αντιπροσωπευτικά της φιλοσοφίας των θεμάτων των Διαγωνισμών, είναι αναρτημένα με τις λύσεις τους στον διαδικτυακό τόπο http://eef.gr. Η μελέτη τους μπορεί να αποτελέσει μια προπαρασκευαστική φάση των Διαγωνισμών, ώστε να δοθεί έναυσμα ενδιαφέροντος και τρόπος μελέτης και προετοιμασίας στους/στις μαθητές/τριες.

Παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών-τριών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στον Διαγωνισμό:

1) να συμπληρώσουν μέχρι την Παρασκευή, 26 Φεβρουαρίου 2021 την παρακάτω ατομική φόρμα

προκειμένου να λάβουν μοναδικό κωδικό στο email, με τον οποίο θα μπορέσουν να διαγωνιστούν κατά την Α΄ Φάση. Σε περίπτωση που υπάρχουν αδέρφια, θα πρέπει να γίνει διαφορετική αίτηση συμμετοχής για κάθε παιδί, δηλώνοντας διαφορετική ηλεκτρονική διεύθυνση για το καθένα. Στο πεδίο ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕ της ατομικής φόρμας πρέπει να επιλεγεί «ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Δ.Ε. ΑΘΗΝΑΣ Β΄»

2)  να αποστείλουν την αίτηση συμμετοχής που επισυνάπτεται στην κ. Ε. Οικονόμου

(eeconomou@athenscollege.edu.gr) μέχρι την Πέμπτη, 25 Φεβρουαρίου 2021.

Νικολέτα Κανελλή

Διευθύντρια Ιδιωτικού Γυμνασίου – Κολλέγιο Ψυχικού