Ενημερωτική επιστολή για Έναρξη σχολικού έτους 2020-2021

Σεπ 17, 2020

11 Σεπτεμβρίου 2020

Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς και σε συνέχεια των ενημερωτικών συναντήσεών μας μέσω zoom, σας υπενθυμίζουμε ορισμένες χρηστικές πληροφορίες που θα βοηθήσουν στην οργάνωση της σχολικής ζωής.

Οι αίθουσες διδασκαλίας στεγάζονται στα κτήρια «Βασιλεία» (Α΄ Γυμνασίου και εργαστήρια Φυσικών Επιστημών), «Αλεξάνδρα Μαρτίνου» (Β΄ & Γ΄ Γυμνασίου, εργαστήρια Τεχνολογίας, Μουσικής, Καλλιτεχνικών και Η/Υ) και «Γλαύκα» (εργαστήρια Καλλιτεχνικών και Μουσικής).

Τα γραφεία της Διεύθυνσης & των Γραμματειών στεγάζονται στον 1ο όροφο της «Βασιλείας» για την Α΄ Γυμνασίου (τηλ. 2106798129, -235), στο Ισόγειο του «Αλεξάνδρα Μαρτίνου» για τη Β΄ Γυμνασίου (τηλ. 2106798167) και στον 1ο όροφο του «Αλεξάνδρα Μαρτίνου» για την Γ΄ Γυμνασίου (τηλ. 2106798219, -353). Τα γραφεία των Ψυχολόγων του Γυμνασίου στεγάζονται στον 1ο όροφο της «Βασιλείας» (τηλ. 2106798140) και στον 1ο όροφο του «Αλεξάνδρα Μαρτίνου» (τηλ. 2106798280).

Το ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων έχει ώρα έναρξης στις 08:30 & λήξη στις 15:25εκτός από την Τετάρτη (λήξη μαθημάτων: 14:40). Μεταξύ των μαθημάτων μεσολαβούν 5΄ διαλείμματα. Τα μεγαλύτερα διαλείμματα πραγματοποιούνται στις 10:55-11:10 & 13:30-14:00.

Οι απογευματινές δράσεις πραγματοποιούνται κάθε Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή (15:40-16:55), ανάλογα με τη δραστηριότητα και η έναρξή τους προγραμματίζεται να γίνει στις 22 Σεπτεμβρίου. Θα ενημερωθείτε με ηλεκτρονικό μήνυμα από τη Γραμματεία, εφόσον το παιδί σας πληροί τις προϋποθέσεις να παρακολουθήσει την απογευματινή δράση.

Τα σχολικά αναχωρούν 15΄ μετά τη λήξη των μαθημάτων και των απογευματινών δράσεων και θα πρέπει οι μαθητές να βρίσκονται έγκαιρα στον προαύλιο χώρο του Μπενακείου.

Τη Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020, τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν κανονικά. Oι μαθητές θα παρακολουθήσουν στις 11:15΄ την τελετή του αγιασμού στα τμήματά τους (μέσω αναμετάδοσης), λόγω των έκτακτων συνθηκών. Δεν προβλέπεται η παρουσία γονέων στην καθιερωμένη τελετή του αγιασμού. Ωστόσο, μπορείτε να παρακολουθήσετε την τελετή μέσω του link : htps://cms.athenscollege.edu.gr .

Οι μαθητές την ημέρα αυτή δεν θα φέρουν βιβλία. Πρέπει να έχουν μαζί τους ένα τετράδιο σημειώσεων και αντίστοιχη γραφική ύλη (στυλό, μολύβι), ατομική μάσκα και παγούρι ή μπουκάλι με νερό. Εφόσον δεν επιθυμούν να προμηθευτούν φαγητό από το κυλικείο, καλό θα ήταν να έχουν μαζί τους σε κατάλληλο αεροστεγές δοχείο το ατομικό τους φαγητό.  ιατρικά δικαιολογητικά των μαθητών (που έχετε ήδη στείλει ηλεκτρονικά) παρακαλούμε να τα παραδώσετε στην αντίστοιχη Γραμματεία σε κλειστό φάκελο μέσω του παιδιού σας.

Στο site του Γυμνασίου θα μπορείτε να ενημερώνεστε για όλες τις τρέχουσες πληροφορίες που αφορούν τη βαθμίδα μας (πρόγραμμα, εκδηλώσεις, εκπαιδευτική νομοθεσία, κ.ο.κ.).

Σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία και πρόοδο!

Νικολέτα Κανελλή

Διευθύντρια Γυμνασίου