Τα Νέα μας

Η ομάδα του Κολλεγίου κέρδισε το Panhellenic Forensics Association Tournament 2024

Απρ 24, 2024

Μία ακόμη μεγάλη επιτυχία κατάφερε η ομάδα Forensics του Σχολείου μας στο Panhellenic Forensics Association Tournament (PFAT) 2024, το οποίο διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη στις 4-7 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα μας κατέκτησε:

Το κύπελλο 1st Place Sweepstakes Cup, με 10 συμμετοχές στους τελικούς και 4 Honorable Mentions. Το κύπελλο της 2ης θέσης κατέκτησε το St. Lawrence College με 6 συμμετοχές στους τελικούς και της 3ης θέσης το Κολέγιο Ανατόλια με 5 συμμετοχές.

To Debate Best Speaker Award που κέρδισε η Άρτεμις Παπασταύρου (ΙΒ1), η οποία έλαβε την 1η θέση της ατομικής κατάταξης στο debate. Στην 2η θέση κατατάχθηκε ο Λεωνίδας Μαρινόπουλος (ΙΒ2), στην 4η θέση ο Μάνος Αλευράς (ΙΒ2), στην 5η θέση ο Μάξιμος Παπαϊωαννίδη (ΙΒ2) και στην 6η θέση ο Κυριάκος Γερογιάννης (ΙΒ2).

Το First Among Equals in Group Discussion που κέρδισε η Δάφνη Τσιμπρέ (Α’ Λυκείου, ΚΑ).

Πιο αναλυτικά οι επιτυχίες των μαθητών μας:

Original Oratory:

• Honorable Mentions: Ελευθερία Χίσσα (IB2) και Έρικα Δρίτσα (Α’ Λυκείου, ΚΑ)

Oral Interpretation - Dramatic:

• Finalist: Έρικα Δρίτσα (Α’ Λυκείου, ΚΑ)
  • Finalist: Χριστιάννα Βασιλαρά (Α’ Λυκείου, ΚΑ)

Oral Interpretation - Comic:

• Finalist: Ελπίδα Τριανταφυλλοπούλου (γ’ Γυμνασίου, ΚΨ)
  • Honorable Mention: Ελισάβετ Τσόλη (Α’ Λυκείου, ΚΑ)

Impromptu Speaking:

• Finalist: Χαρίλαος Βαλσαμής (IB1)
  • Honorable Mention: Σπύρος Ρούπας-Πανταλέων (γ’ Γυμνασίου, ΚΑ)

Group Discussion:

• First Among Equals: Δάφνη Τσιμπρέ (Α’ Λυκείου, ΚΑ)
  • Finalist: Σοφία Λώρα (Β’ Λυκείου, ΚΑ)
  • Finalist: Ελένη Ζαμπέλη (Α’ Λυκείου, ΚΑ)

Duet Acting - Dramatic:

• Finalists: Άλεξ Κολλάρου (Β’ Λυκείου, ΚΨ) και Άρτεμις Παπασταύρου (IB1)

Duet Acting - Comic:

• Finalists: Οδυσσέας Λυμπερόπουλος (γ’ Γυμνασίου, ΚΑ) και Μαρία Συνολάκη (γ’ Γυμνασίου, ΚΑ)
  • Finalists: Καλιρρόη Σταμούλη (γ’ Γυμνασίου, ΚΨ) και Μαρία Τρυπινιώτου (γ’ Γυμνασίου, ΚΨ)

Debate:

• Finalists: Κυριάκος Γερογιάννης (ΙΒ2), Μιχαήλ Κοφινάκος (Β’ Λυκείου, ΚΨ), Λεωνίδας Μαρινόπουλος (IB2), Άρτεμις Παπασταύρου (IB1), Γιώργος Παρθένης (Β’ Λυκείου, ΚΨ)
  • Semi-finalists: Μάνος Αλευράς (IB2), Ιακώβ Δαβίδ (IB2), Ελεάνα Δαλακούρα (IB1), Στέλλα Χισκάκη (IB1), Μάξιμος Παπαϊωαννίδης (IB2)

Συγχαρητήρια στους 42 μαθητές που εκπροσώπησαν το Σχολείο μας στο φετινό PFAT: Αλεξοπούλου Ε., Αλευράς Μ., Αντωνιάδου Σ., Βαλσαμής Χ., Βασιλαρά Χ., Γερογιάννης Κ., Γιαννίδη Μ., Γόντικα Ξ., Δαβίδ Ι., Δαλακούρα Ε., Δικαίου-Ευαγγελάτου Ε., Δρακοπούλου Ι., Δρίτσα Ε., Ζαμπέλη Ε., Κολαΐτη Ε., Κολλάρου Α., Κοφινάκος Μ., Κρασσάς Γ., Λαμπροπούλου Μ., Λυμπερόπουλος Ο., Λώρα Σ., Μαρινόπουλος Λ., Μάτα Λ., Παπαδόδημα Ι., Παπαϊωαννίδης Μ., Παπασταύρου Α., Παπαχριστοδούλου Γ., Παρθένης Γ., Ρούπας-Πανταλέων Σ., Σταμούλη Κ., Σταμπουλόπουλος Ι., Συνολάκη Μ., Τατσοπούλου Δ., Τριανταφυλλοπούλου Ε., Τρυπινιώτου Μ., Τσάκωνας Κ., Τσαρπαλή-Ψειρίδου Ν., Τσεκούρας Α., Τσιμπρέ Δ., Τσόλη Ε., Χισκάκη Σ., Χίσσα Ε.

Συγχαρητήρια επίσης στους προπονητές που προετοίμασαν την ομάδα μας: Έφη Αϊδονοπούλου, Ερικέτη Ανδρεαδάκη, Γιώργος Αραβώσης, Μαρία Μαυράκη, Βίκυ Μαυρίκα, Καλλίνα Μπασλή, Αλεξάνδρα Παϊβανά, Μάγδα Πετμεζά, Λεωνίδας Τσαούσης, Βασίλης Τσιπόπουλος, Γιώργος Φιλιππόπουλος, Βαγιάννα Φωτακίδου.

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα των Forensics!