Τα Νέα μας

Διακρίσεις μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού στον Διαγωνισμό Canadian Computing Competition (CCC)

Απρ 1, 2024

Τρεις μαθητές του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού διακρίθηκαν στον διαγωνισμό Canadian Computing Competition (CCC) που διεξήχθη την Πέμπτη, 22 Φεβρουαρίου 2024.

Πιο συγκεκριμένα ο μαθητής της Β΄ Λυκείου, Μπρεζάτης Παναγιώτης  έλαβε διάκριση στην κατηγορία Senior (top 25%) και οι μαθητές Αντωνιάδης Στυλιανός Νικόλαος του ΙΒ DP Year 1 (με άριστη βαθμολογία 75/75) και Μποχώρης Άγγελος της Γ΄ Λυκείου έλαβαν διάκριση στην κατηγορία Junior (top 25%).

O CCC ήταν μια εξαιρετική πρόκληση για τους μαθητές που ενδιαφέρονται για τον προγραμματισμό και την επιστήμη των υπολογιστών και τους βοήθησε να αναπτύξουν την ικανότητά τους να σχεδιάζουν, να κατανοούν και να εφαρμόζουν αλγόριθμους.

Θερμά συγχαρητήρια τόσο στους μαθητές μας που διακρίθηκαν όσο και σε όσους/ες μαθητές/ήτριες έλαβαν μέρος στον Διαγωνισμό!