Τα Νέα μας

Διάκριση μαθητών του Κολλεγίου Ψυχικού IB DP στην 11η Μαθητική Συνάντηση Δημοσίου Λόγου στα Γαλλικά «Conseil des Jeunes Citoyens 2024»

Μαρ 13, 2024

Η 11η Μαθητική Συνάντηση Δημοσίου Λόγου στα γαλλικά, "Conseil des jeunes Citoyens" πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024  στις εγκαταστάσεις του Κολεγίου Δελασάλ στην Θεσσαλονίκη με τη συμμετοχή 18 σχολείων και 190 μαθητών και μαθητριών από όλη την Ελλάδα.

Το Κολλέγιο Ψυχικού εκπροσώπησαν έξι μαθητές και μαθήτριες του IB DP Year 1:

Χαρίλαος Βαλσαμής, Ελπίδα Γκρινιάτσου, Ελεάνα Δαλακούρα, Αθηνά Κανάρη, Ελμίνα Κατσαρού και Ιωάννα Στράτου.

Η μαθήτρια Ελεάνα Δαλακούρα κέρδισε το βραβείο Prix de Jeune Orateur στον διττό λόγο στην κατηγορία Culture.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες προετοίμασαν και συνόδευσαν στη Θεσσαλονίκη οι καθηγήτριες Γαλλικής Γλώσσας κ. Ελένη Πίππα και κ. Χρύσα Ρούγα.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριές μας για τη συμμετοχή και διάκριση!