Τα Νέα μας

Επίσκεψη μαθητών Βιολογίας ΙΒ DP στο Εργαστήριο Φυσιολoγίας του ΕΚΠΑ

Ιαν 9, 2024

Οι μαθητές του IB DP Biology Higher Level Year 2 επισκέφτηκαν το Εργαστήριο Φυσιολογίας "Φυσιολογείον" του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Κατά την επίσκεψή τους περιηγήθηκαν στο μουσείο του χώρου, όπου εκτίθενται εργαλεία που παρουσιάζουν την εξέλιξη των ιατρικών εργαλείων. Παρακολούθησαν πώς η σύγχρονη Ιατρική αξιοποιεί κούκλες-προσωμοιωτές για εξάσκηση και ανατροφοδότηση στις μεθόδους που μαθαίνουν οι φοιτητές αξιοποιώντας διαδικασίες και εργασίες που ομοιάζουν πραγματικές συνθήκες. Η Κλινική Προσομοίωση αποτελεί μέθοδο αντιγραφής σεναρίων από τον πραγματικό κόσμο σε ένα ασφαλές περιβάλλον για εκπαίδευση και πειραματισμό. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να εκτεθούν στην αξιοποίηση προσωμοιωτών, οι οποίοι μιμούνται την ανθρώπινη ανατομία και φυσιολογία, ελέγχονται εκτενώς από ηλεκτρονικό υπολογιστή και είναι ικανοί να παρουσιάσουν πολλαπλά σενάρια, συμπεριλαμβανομένης και προσομοίωσης γέννας.