Τα Νέα μας

IB DP Year 1 Approaches to Learning (ATL) - δράση ζωγραφικής

Ιαν 9, 2024

Ως μέρος της ανάπτυξης των δεξιοτήτων τους (Approaches to Learning skills),  οι μαθητές του IB DP Year 1 συμμετείχαν σε δραστηριότητα δημιουργίας πόστερ σχετικών με θέματα παγκοσμίου ενδιαφέροντος, όπως η κλιματική αλλαγή, η ισότητα, ο αφοπλισμός, ο πόλεμος και η έλλειψη τροφίμων μεταξύ άλλων.

Υπό την καθοδήγηση του κ. R. Scilipoti, ATL Coordinator, στην πρώτη συνάντηση, οι μαθητές ζωγράφισαν πόστερ σχετικά με τα θέματα. Στη δεύτερη συνάντηση χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες και ετοίμασαν μία πεντάλεπτη παρουσίαση/σκετς, με στόχο να ευαισθητοποιήσουν τους συμμαθητές τους σχετικά με το θέμα παγκοσμίου ενδιαφέροντος που ανέλαβαν χωρίς να το κατονομάσουν, και οι συμμαθητές τους έπρεπε μέσα από την παρουσίαση να εντοπίσουν επιτυχώς το θέμα. Οι δεξιότητες που εξασκήθηκαν συμπεριελάμβαναν την έρευνα, τη συνεργασία και την ομαδικότητα μεταξύ άλλων. Στο τέλος οι μαθητές κατέθεσαν τις ιδέες τους σχετικά με άλλες δραστηριότητες που θα μπορούσαν να οργανώσουν για να ευαισθητοποιήσουν τους συμμαθητές τους για σημαντικά σύγχρονα παγκόσμια θέματα.