Τα Νέα μας

Ημέρα των Ιδρυτών του Κολλεγίου Αθηνών

Οκτ 18, 2023

Με την καθιερωμένη λειτουργία στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών άρχισαν την Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου 2023 οι εορτασμοί για την Ημέρα των Ιδρυτών του Κολλεγίου Αθηνών, παρουσία μελών της Διοίκησης του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, της Διεύθυνσης του Σχολείου, μαθητών και εκπαιδευτικών.

Για το σημαντικό έργο προσφοράς όλων των ανθρώπων που συνέβαλαν στη δημιουργία του Σχολείου και στην ανάδειξή του ως Κέντρου Εκπαιδευτικής – Παιδαγωγικής Αριστείας μίλησε η Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΕΙ κ. Αννίκα Παπαντωνίου.

Ακολούθησαν εορταστικές εκδηλώσεις σε όλες τις σχολικές μονάδες.

Η 18η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως «Ημέρα των Ιδρυτών του Κολλεγίου», στη μνήμη των μεγάλων ευεργετών και εμπνευστών του Σχολείου μας, καθώς την Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 1925 πραγματοποιήθηκαν τα επίσημα εγκαίνια του Κολλεγίου και την επόμενη ημέρα, Δευτέρα, άρχισαν τα μαθήματα.