Τα Νέα μας

Διακρίσεις μαθητών σε Διεθνή Διαγωνισμό Debate

Δεκ 10, 2021

Με μεγάλη επιτυχία διαγωνίσθηκαν οι μαθητές του Σχολείου μας σε διεθνείς διαγωνισμούς debate.

Το Σαββατοκύριακο 4-5 Δεκεμβρίου 2021, δεκαπέντε μαθητές Λυκείου εκπροσώπησαν το Σχολείο με μεγάλη επιτυχία στο Central European International Debating Championship 2021 που διεξήχθη διαδικτυακά. Και οι 3 ομάδες (15 μαθητές συνολικά) προκρίθηκαν στους τελικούς γύρους του διαγωνισμού:

• Grand Finalists: Μάνος Αλευράς (Α' Λυκ, ΚΨ), Αγγελική Δαψή (Α' Λυκ, ΚΑ), Μαρία-Ιωάννα Καψαμπέλη (Α' Λυκ, ΚΑ), Άννα Σταθοπούλου (Β΄ Λυκ, ΚΑ) Κλειώ Τζοάννου (Β' Λυκ, ΚΨ)
  • Semi Finalists: Ειρίνη Γκρίτζαλη (Α' Λυκ, ΚΨ), Νίκος Μακρίδης (ΙΒ2), Αλεξία Παπαγεωργίου (Α' Λυκ, ΚΨ), Ιωάννα Περρωτή (Β' Λυκ, ΚΑ), Μαρία-Καρολίνα Ρόκκα (Β΄Λυκ, ΚΑ)
  • Quarter Finalists: Λεωνίδας Μαρινόπουλος (Α' Λυκ, ΚΨ), Μάξιμος Παπαϊωαννίδης (Α΄Λυκ, ΚΨ), Βασίλειος Περρωτής (Α΄Λυκ, ΚΑ), Αμαρυλλίς-Αικατερίνη Τσοχαντάρη (Α' Λυκ, ΚΑ), Ελένη Χαλκιά (Α' Λυκ, ΚΑ)

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν ομάδες από όλη την Ευρώπη, αλλά και από την Ασία και την Νότια Αφρική.

Παράλληλα, το Σάββατο, 4 Δεκεμβρίου 2021, δεκατέσσερα νεότερα μέλη της ομάδας debate, μαθητές γ’ Γυμνασίου, έκαναν τα πρώτα διαγωνιστικά τους βήματα και μάλιστα σε διεθνές επίπεδο, με τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό UCL Juniors 2021 που διοργανώθηκε από την ομάδα debate του πανεπιστημίου UCL της Μεγάλης Βρετανίας, με συμμετοχή ομάδων από όλη την Ευρώπη.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές για τη συμμετοχή τους και στους μαθητές του Λυκείου για τις εξαιρετικές αυτές διακρίσεις!