Επίσκεψη Νηπίων στο Ίδρυμα ΤΑΚΗ-Κ.Ε.Τ.Ε

Απρ 4, 2022
Στο πλαίσιο επεξεργασίας της Διαθεματικής Ενότητας Έρευνας «Πού βρισκόμαστε στο χώρο και τον χρόνο», με κεντρική ιδέα «Οι χώροι μπορούν να χρησιμοποιηθούν με δημιουργικούς τρόπους», οι μαθητές του Νηπίου επισκέφτηκαν το Ίδρυμα ΤΑΚΗ-Κ.Ε.Τ.Ε. και παρακολούθησαν το βιωματικό πρόγραμμα με τίτλο «Όταν τα χρώματα κάνουν τραμπάλα». Εκεί είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν έναν ιδιαίτερο χώρο σύγχρονης τέχνης και να γνωρίσουν την ζωή και την καλλιτεχνική αξία του παγκοσμίου φήμης Έλληνα γλύπτη, Takis. Ακόμη, ήρθαν σε επαφή με μαθηματικές έννοιες, όπως οι φυσικοί αριθμοί και η καταμέτρηση, η διαδοχή χρωμάτων και σχημάτων, η γραμμή, κ.α. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την εικαστική δημιουργία κάθε μαθητή.
Μέσα από αυτή τη διαδικασία, οι μαθητές εξάσκησαν δεξιότητες σκέψης και έρευνας.