Το τμήμα «Ξιφίας» εξερευνά μουσεία του κόσμου

Απρ 16, 2021

Στο πλαίσιο της Διαθεματικής Ενότητας Έρευνας «Πού βρισκόμαστε στον χώρο και στον χρόνο», οι μαθητές του τμήματος «Ξιφίας» συνομίλησαν με γονέα - μουσειολόγο της τάξης τους, μέσω της πλατφόρμας Microsoft Teams. Συγκεκριμένα, οι μαθητές εξάσκησαν τις δεξιότητες σκέψης, έρευνας και επικοινωνίας (Thinking skills, Research Skills &Communication skills) και θέλησαν να μάθουν για τους εσωτερικούς/ εξωτερικούς χώρους που συμπεριλαμβάνουν τα μουσεία. Η γονέας, χρησιμοποιώντας κατάλληλο οπτικό υλικό, απάντησε σε ερωτήματα που έθεσαν οι μαθητές σχετικά με τα μουσεία, την αρχιτεκτονική τους και τα διάφορα εκθέματά τους. Την ευχαριστούμε!

Στη συνέχεια, οι μαθητές χρησιμοποίησαν την τεχνολογία και «ταξίδεψαν» ψηφιακά με αεροπλάνο,  λεωφορείο, και άλλα μέσα μεταφοράς για να βρεθούν σε μέρη όπως τα Smithsonian Museum of Natural History, The Bolshoi Theatre, The Sydney Opera House, Carnegie Hall, National Theater of Korea, NASA, Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, κ.α.. Οι μαθητές είχαν ξανά την ευκαιρία να εξασκήσουν  τις κοινωνικές δεξιότητες  και τις δεξιότητες αυτοδιαχείρισης (Social Skills, Self-management skills), καθώς και να επιδείξουν συνεργατική διάθεση.