Τα Νέα μας

Διάκριση μαθήτριας Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στον Πρώτο Πανελλήνιο Μαθητικό και Νεανικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής και Αφίσας 2021-2022

Μαϊ 27, 2022

Η εταιρεία FairLife L.C.C. – Φροντίδα και Πρόληψη για τον Καρκίνο του Πνεύμονα διοργάνωσε τον Πρώτο Πανελλήνιο Μαθητικό και Νεανικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής, σλόγκαν και αφίσας FairLife L.C.C.» για μαθητές και μαθήτριες Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου κατά το σχολικό έτος 2021-2022. Στόχος του Διαγωνισμού ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των νέων για τις συνέπειες του καπνίσματος και του ατμίσματος με γενικό τίτλο «Η πρώτη γενιά χωρίς καπνό, χωρίς άτμισμα». Στον διαγωνισμό συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από 140 σχολεία (ιδιωτικά και δημόσια) της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Αξιοσημείωτη ήταν η συμμετοχή ελληνικών σχολείων του εξωτερικού, από τη Νυρεμβέργη, το Ντόρντμουντ και το Αργυρόκαστρο.

Η μαθήτρια του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών Βασιλική-Ραφαέλλα Σερέπα διακρίθηκε στον Διαγωνισμό καταλαμβάνοντας την 1η θέση στην κατηγορία Διήγημα/δοκίμιο για μαθητές Λυκείου, με το διήγημά της «Η αλήθεια του τσιγάρου». (Αποτελέσματα για το Λύκειο: https://fairlifelcc.com/i-proti-genia-xoris-kapno-xoris-atmisma/lykeio/

Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτριά μας για την διάκρισή της στον Διαγωνισμό!