Τα Νέα μας

Τελικός Ρητορικού Διαγωνισμού Howland Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού

Μαρ 18, 2022

Την Τετάρτη, 16 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο Χωρέμη η τελική φάση του Ρητορικού Διαγωνισμού «Χάουλαντ» για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου και του ΙΒ2 Κολλεγίου Ψυχικού. Κάτοχος του Επάθλου «ΧΑΟΥΛΑΝΤ» για το σχολικό έτος 2021-2022 ανακηρύχθηκε η μαθήτρια της Γ΄ Λυκείου, Ιωάννα Κατσικοπούλου.

Οι μαθητές διαγωνίσθηκαν σε γύμνασμα, με θέμα:

«Ένα μέρος του παρελθόντος πεθαίνει κάθε στιγμή και η θνησιμότητά του μας μολύνει, αν προσκολληθούμε σ' αυτό με υπερβολική αγάπη. Ένα μέρος του παρελθόντος μένει πάντα ζωντανό και κινδυνεύουμε καταφρονώντας τη ζωντάνια του». Γιώργος Σεφέρης

«Αν θέλουμε να έχουμε μυαλά και ανθρώπους που να εγγυώνται ένα μέλλον, οφείλουμε να μπήξουμε τις ρίζες πιο βαθιά κι όχι να ταρακουνάμε τα κλαδιά». Χέρμαν Έσσε

Σε κάθε πολιτισμό υπάρχει μια ορισμένη δυναμική σχέση μεταξύ της παράδοσης, χάρη στην οποία διατηρείται η σταθερότητα, και των καινοτομιών, μέσω των οποίων η κοινωνία αλλάζει. Και τα δύο συνυπάρχουν ως διαφορετικές πλευρές αυτού του πολιτισμού που στοχεύει στην πρόοδο και την εξέλιξη.

Α. Γιατί η συνύπαρξη καινοτόμων δράσεων και διαχρονικών αξιών αποτελεί εγγύηση για την πρόοδο του ανθρώπου και της κοινωνίας;

Β. Με ποιους τρόπους αυτή η συνύπαρξη μπορεί να είναι αποτελεσματική στο σύγχρονο εκπαιδευτικό περιβάλλον;

Στην Ελλανόδικο Επιτροπή συμμετείχαν η κ. Ήρα Βαλσαμάκη – Ράλλη, μέλος του Σωματείου του ΕΕΙ, η κ. Αμαρυλλίς Μπερνίτσα ’12, Νομικός, Valedictorian  και κάτοχος του Επάθλου Howland, και η κ. Αλεξάνδρα - Μαρία Παπαγρηγορίου – Θεοδωρίδου, Ομότιμη Καθηγήτρια Παιδιατρικής του ΕΚΠΑ και Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών.

Οι μαθήτριες που προκρίθηκαν στην τελική φάση του Διαγωνισμού ήταν οι:

Κατσικοπούλου Ιωάννα
Λυμπεροπούλου Ναντίνα - Ελπίδα
Μηνάγια Μελπομένη
Μπαμπινιώτη Αθηνά
Μπατατούδη Μαρία - Ελένη

Στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού είχαν προκριθεί επιπλέον και οι μαθήτριες:

Αναστασοπούλου Μαρία – Ευσταθία
Γιάγκου Έλενα
Κοντογιάννη Μαρίνα
Λιβιεράτου Ειρήνη
Σκαρπέτη Χαρίκλεια

Συγχαρητήρια σε όλες τις μαθήτριες που συμμετείχαν τόσο στην τελική όσο και στην ημιτελική φάση του γυμνάσματος.