Τα Νέα μας

Τέσσερεις μαθητές του Κολλεγίου στην Εθνική Ομάδα Debate 2022

Φεβ 2, 2022

Τέσσερεις μαθητές του Κολλεγίου, μέλη της ομάδας Forensics του Σχολείου, επιλέχθηκαν για την πενταμελή ομάδα Team Greece 2022, που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα και το Panhellenic Forensics Association στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Debate 2022 (World Schools Debating Championship).

Με αλφαβητική σειρά:

Γιώργος Κυριακόπουλος (ΙΒ2)

Χαρίκλεια Μωραϊτάκη (Γ’ Λυκείου, ΚΨ)

Στέλλα Στενού (ΙΒ2)

Μαρία Χίσσα (ΙΒ2)

Η Στέλλα Στενού ήταν μέλος της Εθνικής Ομάδας και το 2021, και επιστρέφει για δεύτερη χρονιά.

Η Ομάδα επιλέχθηκε μέσα από πολύμηνη διαδικασία, στην οποία συμμετείχαν έμπειροι ομιλητές από τα σχολεία που διαγωνίζονται στα αγγλικά. Η επιλογή των μαθητών μας αποτελεί το επιστέγασμα των προσπαθειών τους τόσο κατά τη διαδικασία επιλογής των τελευταίων  μηνών, αλλά και στα προηγούμενα χρόνια της σχολικής τους πορείας που συμμετείχαν ενεργά σε προπονήσεις και διαγωνισμούς debate. Η ομάδα Team Greece 2022 θα διαγωνισθεί μεταξύ περισσότερων από 75 χωρών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά τον Αύγουστο του 2022.

Θερμά συγχαρητήρια στους  μαθητές μας και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία με την Εθνική Ομάδα Debate!