Τα Νέα μας

Επίσκεψη IB DP στην 7η Μπιενάλε Αθήνας | Eclipse

Νοε 20, 2021

Οι μαθητές του Visual Arts του International Baccalaureate Diploma Programme επισκέφθηκαν το Σάββατο, 20 Νοεμβρίου 2021 την έκθεση Athens Biennale: Eclipse, η οποία εκτείνεται σε τρια διαφορετικά κτίσματα στο κέντρο της Αθήνας. Στην έκθεση, η οποία περιλαμβάνει καλλιτέχνες με έδρα τη Βόρεια και Νότια Αμερική, την Καραϊβική, την Αφρική και την Ευρώπη, πολλοί από τους οποίους εκθέτουν έργα τους στην Ελλάδα για πρώτη φορά, περιηγήθηκαν οι μαθητές με την καθοδήγηση ξεναγών. Η έκθεση Eclipse πραγματεύεται κοινωνικές, πολιτικές και πνευματικές αλλαγές που συντελούνται σε παγκόσμιο επίπεδο καθώς και στην Αθήνα και προσεγγίζει δημιουργικά ζητήματα ταυτότητας, ιστορίας και πολιτισμικής πολυπλοκότητας. Σε αυτό το πλαίσιο, συνδυάζεται με τις θεματικές και τη στοχοθεσία που ορίζει το μάθημα Visual Arts. Την επίσκεψη οργάνωσαν οι καθηγήτριες του μαθήματος Visual Arts, κ. Β. Καρβούνη και κ. Μ. Παπαναστασίου.