Τα Νέα μας

Διαγωνισμός Ερμηνευτικής Ανάγνωσης με θέμα: «Η ποίηση της Κικής Δημουλά»

Μαρ 12, 2021

Τη Δευτέρα, 8 Μαρτίου και την Τρίτη, 9 Μαρτίου 2021 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά με πολύ μεγάλη επιτυχία ο Διαγωνισμός Ερμηνευτικής Ανάγνωσης Λογοτεχνικών Κειμένων, που συνδιοργάνωσε το Λύκειο Κολλεγίου Αθηνών με το Λύκειο Κολλεγίου Ψυχικού. Το θέμα του Διαγωνισμού ήταν «Η ποίηση της Κικής Δημουλά».

Κατά την πρώτη φάση του Διαγωνισμού εβδομήντα έξι μαθητές από είκοσι ένα δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Αττικής παρουσίασαν ενώπιον κριτικής επιτροπής, που αποτελείτο από τους Καθηγητές Συμβούλους των σχολείων που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό, τα ποιήματα που είχαν επιλέξει. Οι δέκα μαθητές που συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία προκρίθηκαν στη δεύτερη φάση του Διαγωνισμού και παρουσίασαν τα κείμενά τους ενώπιον κριτικής επιτροπής που αποτελείτο από τις κυρίεςΚική Δεμερτζή, Φιλόλογο, Θεατρολόγο και πρώην Σχολική Σύμβουλο, Κόρα Καρβούνη, Ηθοποιό και Coach Ηθοποιών και Χρύσα Σπυροπούλου, Φιλόλογο, Συγγραφέα και Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου.

Οι τρεις μαθητές που διακρίθηκαν και έλαβαν βραβείο είναι οι ακόλουθοι:

Μάσσια Ανθή: 1ο Βραβείο (Εκπαιδευτήρια Νέα Παιδεία)

Ευαγγελίδη Σταματίνα: 2ο Βραβείο (Αρσάκειο Ψυχικού)

Καλογιαννίδου Ελισσάβετ: 3ο Βραβείο (Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης)

Οι ακόλουθοι επτά μαθητές έλαβαν Έπαινο:

Δελατόλλα Τερέζα (Ελληνογαλλική Σχολή Πειραιά Jeane D’ Arc)

Ζαφειροπούλου Ευθυμία (Σ. Σχολή Αυγουλέα Λιναρδάτου)

Καραγεωργίου Χρυσή (Β΄ Αρσάκειο Τοσίτσειο ΓΕΛ Εκάλης)

Κούρτη Αναστασία (Ελληνογαλλική Σχολή Πειραιά Jeane D’ Arc)

Μαραγκάκη Αντιγόνη (Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης)

Στατήρη Ραφαηλία (Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου)

Στεφανάκης Μάριος (Κολλέγιο Ψυχικού)

Θερμά συγχαρητήρια στους βραβευθέντες μαθητές αλλά και σε όλους όσοι έλαβαν μέρος στον Διαγωνισμό για την εξαιρετική απόδοση των ποιημάτων που παρουσίασαν.