Νέα Σχολικής Χρονιάς 2013-2014

40α Γαβριήλεια 2014

Μαρ 26, 2014

Την Τετάρτη, 26 Μαρτίου 2014, πραγματοποιήθηκαν oι  40οι Εσωτερικοί αγώνες κολύμβησης  Γυμνασίων - Λυκείων Κολλεγίου Αθηνών – Κολλεγίου Ψυχικού, «ΓΑΒΡΙΗΛΕΙΑ» στη μνήμη Τζων Α. Γαβριήλ, στο Κολυμβητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Προκοπίου» και  κολυμβητήριο Τζων Α. Γαβριήλ.  Την κήρυξη των αγώνων έκανε ο Χαράλαμπος Τσουτρέλης, πρώην Γραμματέας του Δ.Σ. του Ε.Ε.Ι. και νυν μέλος του Σωματείου του Ε.Ε.Ι.

Οι αγώνες έγιναν παρουσία μελών του Σωματείου του Ε.Ε.Ι., των Διευθύνσεων των Σχολείων και γονέων.

Με βάση τη διεθνή βαθμολογία καλύτερη αθλήτρια των αγώνων ανακηρύχθηκε η Ελένη-Μαρία Στεφάνου για την επίδοσή της 29”89, στο αγώνισμα 50μ. Ελεύθερο και  καλύτερος αθλητής των αγώνων ανακηρύχθηκε ο Άγγελος Βασιλείου για την επίδοσή του 56”10, στο αγώνισμα 100μ. Ελεύθερο.

Στους αγώνες επιτεύχθηκαν νέες επιδόσεις Γαβριηλείων στα εξής αγωνίσματα:

• 50μ. Πρόσθιο, Ελευθέριος Μανιός, Γ’ Γυμνασίου, 32”78

• 4x50μ. Ελεύθερο, οι μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου, Μαρία Μαρούδα, Κωνσταντίνα Ατζινά, Χριστίνα Δασκαλάκη και Αναστασία Διαμαντή, 2’07”14

• 4x50μ. Ελεύθερο, οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου, Ιάσων-Παντελεήμων Σαντιξής, Ελευθέριος Μανιός, Νικόλαος Τζουγκαράκης και Γεώργιος Τζανέτος-Αλευράς, 1’49”73.

Η τάξη της Γ’ Γυμνασίου κατέκτησε την πρώτη θέση στη Γενική Βαθμολογία με 76 βαθμούς.

Μετά το τέλος των Γαβριηλείων πραγματοποιήθηκε επίσημη χρονομέτρηση, όπου σημειώθηκαν οι εξής νέες επιδόσεις Κολλεγίου: στα 200μ. Πρόσθιο από τον Ελευθέριο Μανιό (2’29”11), στα 200μ. Πεταλούδα από τον Ιάσονα-Παντελεήμονα Σαντιξή και στα 200μ. Ελεύθερο από τον Άγγελο Βασιλείου (2’00”56).

Την εκδήλωση έκλεισαν αθλήτριες - μέλη της Εθνικής Ομάδας Συγχρονισμένης Κολύμβησης, παρουσιάζοντας χορογραφίες που θα μας εκπροσωπήσουν στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών στο Βερολίνο τον Αύγουστο 2014.

Δείτε τα Αποτελέσματα