Το Νηπιαγωγείο "Ι.Μ.Καρράς" στέλνει "βιβλία στην άγονη γραμμή"

Απρ 8, 2024
Για τρίτη συνεχή χρονιά, το Nηπιαγωγείο «Ιωάννης Μ. Καρράς» σε συνεργασία με τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό Axion Hellas πραγματοποιεί την δράση «Βιβλία στην Άγονη Γραμμή» . To Nηπιαγωγείο μας συμμετέχει σε δράσεις, με στόχο την συγκέντρωση περισσότερων βιβλίων για σχολικές βιβλιοθήκες, οι οποίες παρουσιάζουν σημαντικές ελλείψεις. Με τον τρόπο αυτό, ενθαρρύνουμε τα παιδιά να αγαπήσουν το διάβασμα και να αποκτήσουν αναγνωστικές συνήθειες.

Για τον μήνα Απρίλιο, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας, εάν το επιθυμούν, μπορούν να προσφέρουν βιβλία σε άλλα παιδιά. Τα βιβλία μπορεί να είναι καινούρια ή σχεδόν καινούρια, ελληνικά ή ξενόγλωσσα, κυρίως παραμύθια. Μαζί με μια ζωγραφιά τους, τα βιβλία θα ταξιδέψουν στην Αμοργό, Κίμωλο και Αστυπάλαια στον επόμενο διάπλου της Axion Hellas.
Τα βιβλία θα συγκεντρώνονται από την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 έως την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 τις ώρες λειτουργίας του σχολείου.