Τα Νήπια επισκέπτονται την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, το MAD TV και το Kids Radio

Μαϊ 10, 2023
Στο πλαίσιο επεξεργασίας της Διαθεματικής Ενότητας Έρευνας «Πού βρισκόμαστε στον χώρο και τον χρόνο», με Κεντρική ιδέα «Οι εφευρέσεις μάς βοηθούν να εξερευνήσουμε τον κόσμο», οι μαθητές των τμημάτων Μπαρμπούνι και Λαβράκι επισκέφθηκαν τα studios του Mad TV, οι μαθητές των τμημάτων Δελφίνι και Ξιφίας το πιεστήριο της εφημερίδας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, και τέλος, οι μαθητές των τμημάτων Συναγρίδα και Τσιπούρα τον σταθμό του Kids Radio. Στη συνέχεια, έγιναν Ερευνητές/ Inquirers, καθώς ξεναγήθηκαν στους επαγγελματικούς αυτούς χώρους, όπου αποκόμισαν πολλές και χρήσιμες πληροφορίες για τη δημιουργία της εφημερίδας και πώς γίνονται οι ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές.

Ευχαριστούμε θερμά την εφημερίδα «Καθημερινή», τον ραδιοφωνικού σταθμό Kids Radio, και το κανάλι MAD TV για την υποδοχή και την ξενάγηση.