Προσωπικότητα του Μήνα- κ. Κώστας Κοτσανάς

Μαρ 31, 2023

Στο πλαίσιο επεξεργασίας της Διαθεματικής Ενότητας Έρευνας «Πού βρισκόμαστε στον χώρο και τον χρόνο», με Κεντρική ιδέα «Οι εφευρέσεις μάς βοηθούν να εξερευνήσουμε τον κόσμο», οι μαθητές του νηπίου επισκέφθηκαν το Μουσείο «Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κοτσανά», όπου μέσα από τη βιωματική εκπαιδευτική ξενάγηση, εξοικειώθηκαν με τα επιτεύγματα της αρχαίας ελληνικής επιστήμης και τεχνολογίας και γενικότερα με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό.   Οι μαθητές αποκόμισαν πολλές πληροφορίες σε σχέση με κάποια από τα πιο σημαντικά τεχνολογικά επιτεύγματα της αρχαιότητας, όπως ο μηχανισμός των Αντικυθήρων.
Επίσης, οι μαθητές του τμήματος Δελφίνι, Μπαρμπούνι και Συναγρίδα είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τον ιδρυτή του μουσείου «Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κοτσανά», κ. Κώστα Κοτσανά. Ο κ. Κοτσανάς επισκέφθηκε το Νηπιαγωγείο, έφερε και παρουσίασε στους μαθητές την πρώτη «έξυπνη» συσκευή οικιακής χρήσης στην ιστορία, καθώς και άλλες εφευρέσεις από την αρχαία Ελλάδα. Επιπλέον, οι μαθητές κατάφεραν να παίξουν με το πρώτο πάζλ στην ιστορία «Το (ο) στομάχιον», που αποτελεί μια πρόγονη μορφή του τάνγκραμ και του παζλ.

Τον ευχαριστούμε θερμά!