Νικόλαος Τσαβλίρης '66

Μέλος

Ο Νικόλαος Τσαβλίρης αποφοίτησε από το Κολλέγιο Αθηνών το 1966.  Συνέχισε τις σπουδές του στη Βρετανία (Master’s Degree in Law - University of London / Post-Graduate Diploma in Shipping Law - University College, London / Diploma in Shipping - London Guildhall University).  Επαγγελματικά ακολούθησε την οικογενειακή επιχείρηση Tsavliris Maritime Group. Έχει διατέλεσει Principal Member του “Baltic Exchange” London, Underwriting Member της “Lloyds of London” και είναι Fellow του Institute of Chartered Shipbrokers.

Ευρεία είναι διαχρονικά η ενασχόλησή του με τα κοινά στον χώρο της ναυτιλίας: Πρόεδρος Δ.Σ. – Ένωσης Πλοιοκτητών Ρυμουλκών & Ναυαγοσωστικών Πλοίων, Πρόεδρος - Institute of Chartered Shipbrokers, Ελληνικό Παράρτημα, Μέλος Δ.Σ. – International Salvage Union, Μέλος Δ.Σ. – European Tugowners Association, Μέλος Δ.Σ., Διαιτητής & Εκτιμητής – Ναυτικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, Μέλος – International Law Association, κ.ά.

Έχει εκπροσωπήσει την Ελλάδα σε πολλά διεθνή συνέδρια και σε διεθνείς οργανισμούς. Έχει πλούσιο συγγραφικό έργο σε θέματα ναυτικών ατυχημάτων, ναυαγιαιρεσιών, ρυμουλκήσεων, ανελκύσεων και θαλάσσιας ρύπανσης. Το 2016 τιμήθηκε με το Capital Link Greek Shipping Award και το 2005 από το Ελληνικό Ινστιτούτο Ναυτικής Τεχνολογίας για την σημαντική προσφορά του στην ελληνική ναυτιλία, καθώς επίσης από τον Οργανισμό Λιμένος Πειραιώς για τη συνεχή προσφορά του στο λιμάνι του Πειραιά.

Η κοινωνική του δραστηριότητα είναι πολύπλευρη: Πρόεδρος - International Propeller Club of the United States, Port of Piraeus,  Αντιπρόεδρος & Επίτιμο Μέλος, Ελληνικής Ένωσης Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος, Ταμίας – Ομίλου Φίλων (πλωτού μουσείου) “HELLAS LIBERTY”, Μέλος της “Steering Committee για τη δημιουργία του Center for Hellenic & Southeastern European Studies” (Έδρα Κωνσταντίνου Καραμανλή) στο Πανεπιστήμιο Tufts των ΗΠΑ κ.ά.

Κεντρική θέση στην κοινωνική προσφορά του έχει η μακρόχρονη, πολύπλευρη συμβολή του στη δραστηριότητα του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, στο Δ.Σ. του οποίου έχει διατελέσει Ταμίας (2005 - 2013), Αντιπρόεδρος  (2014 - 2017) και Πρόεδρος (2017 - 2021).  Είναι επί σειρά ετών μέλος της Κολλεγιακής Ομάδας, που μετέχει στον Αυθεντικό Μαραθώνιο των Αθηνών και, το 2016, του απονεμήθηκε το «Βραβείο διά Βίου Άθλησης» του Κολλεγίου.

Σύζυγός του είναι η Μάιρα Τσαβλίρη. Έχουν δυο κόρες αποφοίτους του Κολλεγίου (Κλαίρη Τσαβλίρη-Κανόνη ’96 και Αλεξάνδρα Τσαβλίρη-Ανδρεάδη ’98) και πέντε εγγόνια, εκ των οποίων τα τέσσερα ήδη φοιτούν στο Κολλέγιο.