Αλέξανδρος Φυλακτόπουλος '65

Αντιπρόεδρος
Ο Αλέξανδρος Φυλακτόπουλος αποφοίτησε από το Κολλέγιο Αθηνών το 1965. Φοίτησε στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Princeton και το Πανεπιστήμιο του Cambridge. Είναι ο Πρόεδρος του College Year in Athens (CYA), καθώς και του θυγατρικού του εκπαιδευτικού οργανισμού ΔΙΚΕΜΕΣ (Διεθνές Κέντρο Ελληνικών και Μεσογειακών Σπουδών).  Από το 1986 διευθύνει το CYA. Πριν αναλάβει τη θέση αυτή, είχε υπηρετήσει ως Διευθυντής του Γραφείου Τύπου στην Πρεσβεία της Ελλάδας στην Ουάσιγκτον και κατόπιν στην Πρεσβεία στο Μεξικό. Είναι μέλος του Δ.Σ. της Αρχαιολογικής Εταιρείας, μέλος του Δ.Σ. του European Association of Study Abroad (EUASA) και Πρόεδρος του Ομίλου Αποφοίτων του Πανεπιστημίου Princeton στην Ελλάδα. Έχει διατελέσει μέλος του Δ.Σ. εταιρειών και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων.