Αλέξανδρος Καμαρινός '94

Μέλος

Ο Αλέξανδρος Καμαρινός είναι ο Διευθύνων Σύμβουλος της PG Kamarinos Consulting Engineers, μιας εταιρείας Ηλεκτρομηχανολογικών Συμβούλων Μηχανικών που ιδρύθηκε το 1968 και έχει εκπονήσει με επιτυχία πάνω από 1.500 έργα στην Ελλάδα, την Ευρώπη και τη Μέση Ανατολή.

Ειδικεύεται στον σχεδιασμό κτιρίων με χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και σύγχρονης τεχνολογίας. Τα τελευταία 20 χρόνια έχει ασχοληθεί με υπηρεσίες μελέτης και επίβλεψης σε περισσότερα από 50 ξενοδοχειακά έργα, 150 εμπορικά/γραφειακά και 350 οικιστικά έργα.

Αποφοιτώντας από το Κολλέγιο Αθηνών το 1994, σπούδασε Μηχανολόγος Μηχανικός (MΕng) στο Imperial College του Λονδίνου. Tο 1998 επέστρεψε στην Αθήνα και εντάχθηκε στην PG Kamarinos Consulting Engineers.

Μετά από δεκαετή συνεργασία με τον πατέρα του και επαγγελματική εξέλιξη, ανέλαβε τη διεύθυνση της εταιρείας το 2008, εξελίσσοντάς την σε έργα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Υπό την καθοδήγησή του, η PG Kamarinos Consulting Engineers παρέχει τακτικά pro bono υπηρεσίες σε ελληνικά μη κερδοσκοπικά, πολιτιστικά και εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Το 2014 δέχθηκε την τιμητική πρόσκληση να γίνει μέλος στο Ελληνοαμερικανικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΕΕΙ) και το 2018 εξελέγη στο Διοικητικό Συμβούλιο. Είναι μέλος της Τεχνικής Επιτροπής του Κολλεγίου Αθηνών από το 2012. Mε αυτήν του την ιδιότητα, έχει προσφέρει την τεχνογνωσία του σε έργα ανακαινίσεων και νέων κτιρίων του Σχολείου. Το 2021 έγινε Πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής.