Αννίκα Παπαντωνίου

Πρόεδρος

Η Αννίκα Παπαντωνίου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1957 και αποφοίτησε από το Abbots Hill School στο Hertfordshire της Βρετανίας. Είναι κάτοχος Πτυχίου  Οικονομικών και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος-Deree.

Είναι Αντιπρόεδρος του Δ.Σ. της A.M. Nomikos Transworld Maritime Agencies SA, οικογενειακής επιχείρησης ιδιόκτητων και υπό διαχείριση ποντοπόρων πλοίων.

Ως σύζυγος και μητέρα αποφοίτων του Κολλεγίου και σήμερα ως γιαγιά μαθητριών του, συνδέεται άρρηκτα με το Σχολείο. Επί πολλά χρόνια είναι ενεργό μέλος της Κολλεγιακής οικογένειας με σημαντική προσφορά από διάφορες θέσεις ευθύνης.

Η Κολλεγιακή δραστηριότητά της άρχισε το 1989 από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Κολλεγίου Ψυχικού, του οποίου διετέλεσε Πρόεδρος (1992-1995), και συνεχίσθηκε στον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Κολλεγίου Αθηνών, του οποίου επίσης διετέλεσε Πρόεδρος (1996-1999). Από το 1992 υπήρξε ενεργό μέλος της Επιτροπής Γονέων-Parents Fund Drive και σήμερα αποτελεί μέλος της Επιτροπής Γονέων Αποφοίτων-Alumni Parents Fund Drive.

Από το 2000 είναι μέλος του Σωματείου «Ελληνοαμερικανικόν Εκπαιδευτικόν Ίδρυμα». Το 2005 εξελέγη μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΕΙ, στο οποίο έχει διατελέσει Γενική Γραμματέας (2010-2018) και Αντιπρόεδρος (2018-2020).

Από το 2010 είναι Ταμίας του Δ.Σ. του Κοινωφελούς Ιδρύματος Γεωργίου & Μάρης Βεργωτή.

Σύζυγός της είναι ο απόφοιτος του Κολλεγίου Νίκος Παπαντωνίου ’70, MD, PhD,  Ομότιμος Καθηγητής Μαιευτικής - Γυναικολογίας - Εμβρυομητρικής Ιατρικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.  Έχουν τρία παιδιά, αποφοίτους του Κολλεγίου (Αντώνη ’00, Τάσο ’02, Αγγελική ’03).