Επιστημονικό Συνέδριο Κολλεγίου Αθηνών – ΕΚΠΑ «Η Κοινωνία της Γνώσης»

Απρ 4, 2024

Την Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024 το Κολλέγιο Αθηνών διοργάνωσε το Επιστημονικό Συνέδριο «Η Κοινωνία της Γνώσης» - Μια συνάντηση Αποφοίτων του Κολλεγίου που φοιτούν σε ελληνικά πανεπιστήμια. Το υψηλού επιπέδου Συνέδριο πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την Πρυτανεία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών Πανεπιστημίου Αθηνών και συνεισέφερε στον επιστημονικό διάλογο για την εξέλιξη της παιδείας και την κοινωνία της γνώσης στη χώρα μας.

Χαιρετισμούς απηύθυναν ο Διευθυντής/President του Κολλεγίου Αθηνών Καθηγητής Σπύρος Ν. Πολλάλης, ο Πρόεδρος της Οργανωτικής και Επιστημονικής Επιτροπής του Συνεδρίου και μέλος του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Καθηγητής Διονύσιος Φ. Κόκκινος ’57, ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος, η Πρόεδρος του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών του ΕΚΠΑ Καθηγήτρια Στέλλα Πριόβολου και ο Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Ομοτίμων Καθηγητών, Καθηγητής Γιώργος Χριστοδούλου ’54.

Με μεγάλο ενθουσιασμό, οι 22 εισηγητές ανέπτυξαν ένα θέμα του ενδιαφέροντός τους που συνδέεται με τις σπουδές τους σε τέσσερις διαφορετικές ενότητες: Επιστήμες Υγείας, Φυσικές Επιστήμες, Ανθρωπιστικές Επιστήμες και Πολυτεχνικές Σχολές.

Μίλησαν οι: Αριστομένης Αλεβιζόπουλος ’19, Επαμεινώνδας Δούρος ’19, Κατερίνα Καραΐνδρου ’21, Ιωάννα Κατσικοπούλου ’22, Ελένη Κωστούλα ’19, Βασιλική Μπακόλα ’21, Φίλιππος Γυλεκής ’18, Νικόλαος Διαμαντής ’17, Αριάδνη Μουκάνη ’21, Μάρθα Ξυπνητού ’21, Δημήτρης Φωτεινάκης ’21, Ιγνάτιος Χέγκερ ’21, Αργυρώ Ψαρουλάκη ’21, Οδυσσεύς Λιάγκας ’19, Ιωσήφ Χατζημιχάλης ’21, Ελένη-Καρόκη Μαυρίκου ’21, Αλεξάνδρα-Μαρία Ζουπάνου ’20, Αντώνιος Καπίρης ’20, Χρήστος Ασβέστης ’19, Ζαφείρης-Νεκτάριος Ζαφειρόπουλος ’20, Νατάσσα Ανδριτσάκη, Γεώργιος Αναστασίου ’19.

Με τη συμμετοχή τους στο Συνέδριο, οι απόφοιτοι ήρθαν σε επαφή με την επιστημονική κοινότητα, είχαν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με διακεκριμένους επιστήμονες και πανεπιστημιακούς δασκάλους και να ασκηθούν στην εκπόνηση εργασίας που απαιτεί έρευνα, κριτική ανάλυση και σύνθεση καθώς και παρουσίαση με επιστημονική έκφραση, τεκμηρίωση, πληρότητα, ακρίβεια και σαφήνεια. Το Συνέδριο επίσης ενίσχυσε τους δεσμούς τους με το Σχολείο αλλά και μεταξύ τους.

Ακολούθησε συζήτηση με το επίκαιρο θέμα «Προβληματισμοί για την Παιδεία», στην οποία συμμετείχαν οι: Οδυσσέας-Ιωάννης Ζώρας, Γ.Γ. Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, Νικηφόρος Διαμαντούρος ’61, Ομ. Καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης ΕΚΠΑ, Τακτικό Μέλος Ακαδημίας Αθηνών, Νέστωρ Κουράκης ’66, Ομ. Καθηγητής Ποινικών Επιστημών Νομικής ΕΚΠΑ, Σπύρος Ν. Πολλάλης Διευθυντής/President Κολλεγίου Αθηνών, Ομ. Καθηγητής Harvard Graduate School of Design και Στέλλα Πριόβολου, Ομ. Καθηγήτρια Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ, Πρόεδρος Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τον συντονισμό της συζήτησης είχε ο Διονύσιος Φ. Κόκκινος ’57, Ομότιμος Καθηγητής Καρδιολογίας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ. Σχολιασμούς προσέθεσαν οι: Ανδρέας Καράμπελας, Προϊστάμενος Τμήματος Πληροφορικής Κολλεγίου Αθηνών, Αριστείδης Πίττας ’78, Πρόεδρος Συλλόγου Αποφοίτων Κολλεγίου Αθηνών - Κολλεγίου Ψυχικού και Δρ Πολυάνθη Τσίγκου, Σύμβουλος Διευθυντή/President Κολλεγίου Αθηνών.