Συμμετοχή μαθητριών της Ομάδας UNESCO του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού στο 5ο Παγκόσμιο Συμπόσιο Πολιτιστικής Κληρονομιάς για Νέους στην Αρχαία Ολυμπία

Απρ 30, 2024

Οι μαθήτριες της απογευματινής Ομάδας UNESCO του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού συμμετείχαν με επιτυχία στις εργασίες του 5ου Παγκοσμίου Συμποσίου Πολιτιστικής Κληρονομιάς για Νέους με τίτλο “This is our Living Heritage” και θέμα την Άυλη Παγκόσμια Πολιτιστική Κληρονομιά. Το Συμπόσιο, που διοργανώθηκε από τον Ελληνικό Πολιτιστικό και Εκπαιδευτικό Όμιλο για την UNESCO με την υποστήριξη της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO και του Περιφερειακού Κέντρου Ενημέρωσης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, πραγματοποιήθηκε από τις 17 Απριλίου έως τις 21 Απριλίου στις εγκαταστάσεις της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας στην Αρχαία Ολυμπία. Οι μαθήτριές μας παρουσίασαν ενώπιον άλλων μαθητών από 14 χώρες του κόσμου την ιστορία του Ρεμπέτικου τραγουδιού, το οποίο από το 2017 έχει ενταχθεί στον κατάλογο της Άυλης Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Ειδικότερα, χόρεψαν χασάπικο στο πλαίσιο ενός μουσικοχορευτικού δρώμενου που ετοίμασαν και  αναφέρθηκαν στις ρίζες του Ρεμπέτικου, στη  εξελικτική του πορεία, σε σημαντικούς εκπροσώπους και στην επιβίωσή του μέχρι σήμερα στο μουσικό γίγνεσθαι της χώρας μας. Παράλληλα, στο πλαίσιο του Συμποσίου, οι μαθήτριες έλαβαν μέρος μαζί με μαθητές άλλων χωρών σε εργαστήρια/workshops σχετικά με την Παγκόσμια Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά και ξεναγήθηκαν στους χώρους ενός ελαιοτριβείου και ενός οινοποιείου της περιοχής. Τέλος, επισκέφθηκαν τον Αρχαιολογικό Χώρο και το Μουσείο της Ολυμπίας, καθώς και το Μουσείο Αρχιμήδη, όπου παρουσιάζονται εκθέματα που αφορούν επιτεύγματα της αρχαίας ελληνικής επιστήμης και τεχνολογίας.