Δράσεις Τριγωνομετρίας από μαθητές του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού

Φεβ 29, 2024

Οι μαθητές/-τριες της β΄ τάξης του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού πραγματοποίησαν δράσεις στο Campus Ψυχικού εφαρμόζοντας μαθηματικές ιδέες και αναδεικνύοντας με διασκεδαστικό τρόπο τη χρησιμότητα των μαθηματικών. Οι δράσεις αυτές συμβάλλουν στην ανάπτυξη της μαθηματικής σκέψης και τη συλλογική συγκρότηση μαθηματικού νοήματος.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές/τριες αξιοποίησαν την τριγωνομετρία για τον υπολογισμό απρόσιτων αποστάσεων στον χώρο του Σχολείου όπως το ύψος του Μπενακείου Διδακτηρίου, το ύψος που βρίσκεται τοποθετημένο το ακροκέραμο, το μήκος του αλεξικέραυνου, το ύψος των κυπαρισσιών μπροστά στο Μπενάκειο Διδακτήριο, το ύψος του Θεάτρου του Κολλεγίου και το ύψος του έργου του γλύπτη Takis, που βρίσκεται στον προαύλιο του Θεάτρου.