Συνέδριο LOGOS Model United Nations

Δεκ 7, 2023

Η Ομάδα MUN του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχε στην 1η σύνοδο του Συνεδρίου LOGOS Model United Nations, το οποίο διεξήχθη από το Σάββατο 11 έως την Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023 στις εγκαταστάσεις της Σχολής Μωραΐτη στην Αθήνα. Το LOGOS MUN είναι το πρώτο εθνικό συνέδριο που διοργανώνεται εξ ολοκλήρου από 4 μαθητές του IB2. Το φετινό θέμα ήταν "Η εξισορρόπηση της ζυγαριάς"- αναπτύσσοντας θέματα όπως η στρατιωτικοποίηση του διαστήματος ακόμη και η ρύθμιση της κρυπτογράφησης! Το Σχολείο μας συμμετείχε με 6 αντιπροσωπείες που εκπροσωπούσαν τη Βραζιλία, την Κολομβία, το Κατάρ, τη Δανία, την Ιρλανδία και την Ταϊλάνδη. Οι 16 αντιπρόσωποί μας συμμετείχαν στις ακόλουθες επιτροπές της Γενικής Συνέλευσης καθώς και σε εξειδικευμένες επιτροπές:

Βραζιλία: Ζ. Καμαρινοπούλου (GA1), Ε. Παπαδημητρίου (GA2), Δ. Αλαφογιώργος (GA3), Ν. Κυπριώτη (WHO), Α. Λειβαδά (ECOSOC), Ρ. Γεωργοπούλου (UNIDO) Honorable Mention, Α. Δουμουράς (SC)

Κολομβία: Β. Παπαδημητρίου (WHO)

Κατάρ: Ι. Δίβαρη (ECOSOC), Α. Πεφάνη (GA2)

Δανία: Μ. Σανούδος (ECOSOC), Ε. Καμαρινού (GA2)

Ιρλανδία: Ο. Λυμπερόπουλος (GA2), M. Κωνσταντουλάκης (GA3)

Ταϊλάνδη: Κ. Πολύδωρος (GA1), Μ. Ρέστη (GA3)