Κατάκτηση 1ου Βραβείου στον Μαθητικό Διαγωνισμό Επιχειρηματικότητας του Envolve Entrepreneurship από την ομάδα του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού

Μαϊ 10, 2023

Η ομάδα μαθητών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού κατέκτησε το 1ο Βραβείο και το Βραβείο Καλύτερης Παρουσίασης με την ομάδα ecoCash στον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Επιχειρηματικότητας Νέων με προσανατολισμό στην Αειφόρο Ανάπτυξη.

Ο μαθητικός διαγωνισμός επιχειρηματικότητας πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά στις 7 Μαΐου 2023 με συμμετοχή εκατόν δεκαοκτώ (118) Γυμνασίων και Λυκείων από όλη την Ελλάδα. Η ομάδα ecoCash του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού εκπροσωπήθηκε από τον μαθητή και τις μαθήτριες του Περιβαλλοντικού Ομίλου, Ματρακίδη Μαρία-Δανάη, Μιχαλοπούλου Μελίνα, Ταχματζόπουλο Παντελή και Χατζηγιάννη Ζωή. Υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας – συμβούλου του Ομίλου, κας Αγγελικής Ζούπα, η ομάδα παρουσίασε μια υπηρεσία κατ’ οίκον παραλαβής απορριμμάτων, η οποία βασισμένη στα 5 R’s της zero waste, έρχεται να αλλάξει ριζικά τον τρόπο με τον οποίο βλέπουμε τα απορρίμματα μας, με μια mobile εφαρμογή AI, προσφέροντας ολοκληρωμένες υπηρεσίες waste management και παράλληλα ένα ολόκληρο δίκτυο καταστημάτων με βάσει τις αρχές της κυκλικής οικονομίας.

Θερμά συγχαρητήρια στον μαθητή και στις μαθήτριές μας για τη διάκρισή τους!