Μαθήτριες του Κολλεγίου στον Διεθνή Τελικό του International Competition for Young Debaters 2023 στο Cambridge

Μαϊ 2, 2023

Οι μαθήτριες Παναγιώτα-Νικολέτα Δουρίδα και Αργυρώ Τσιλίκα, μαθήτριες της γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού, συμμετείχαν στον Διεθνή Τελικό του International Competition for Young Debaters 2023, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 30 Απριλίου στο Cambridge Union στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Η ομάδα μας προκρίθηκε στον Διεθνή Τελικό μέσω του Greece Qualifying Round που είχε πραγματοποιηθεί τον Φεβρουάριο. Στον Διεθνή Τελικό οι μαθήτριες διαγωνίσθηκαν με ομάδες από όλον τον κόσμο, συμπεριλαμβανομένων ομάδων από την Αγγλία, την Ινδία, την Ιρλανδία, τον Καναδά, την Κορέα και τη Σκωτία.

Ο διαγωνισμός ICYD απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες που δεν έχουν συμπληρώσει το 16ο έτος της ηλικίας τους, και εφέτος διοργανώθηκε από την ομάδα debate του Cambridge Union, δίνοντας στις μαθήτριές μας την ευκαιρία να κάνουν debate στο παλαιότερο Debate Union παγκοσμίως και σε ένα από τα πιο ιστορικά κτίρια του Cambridge, αλλά και να επισκεφθούν το Πανεπιστήμιο.

Συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας για αυτήν τη σημαντική τους επιτυχία σε διεθνές επίπεδο!