Διάκριση μαθητών του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών στη Γ΄Φάση του 35ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής

Απρ 26, 2023

Ο Ορφέας Διαμαντόπουλος μαθητής της γ΄ γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών και ο Λάμπρος Κατέρης μαθητής της α΄ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών, διακρίθηκαν στη Γ΄ Φάση του 35ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής (διοργάνωση ΕΠΥ - Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας) που διεξήχθη διά ζώσης στα εργαστήρια των  Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου στις 11 Απριλίου 2023.

Οι διακριθέντες μαθητές θα παρακολουθήσουν το CAMP προετοιμασίας για τη συγκρότηση των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στις Διεθνείς διοργανώσεις.

Ο Πανελλήνιος (Μαθητικός) Διαγωνισμός Πληροφορικής αποσκοπεί στην καλλιέργεια της Πληροφορικής παιδείας των μαθητών και διοργανώνεται από την Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Συγχαίρουμε θερμά τους μαθητές μας και τους ευχόμαστε πάντα επιτυχίες!