Πρόκριση μαθητών στο International Finals Day του διαγωνισμού International Competition for Young Debaters 2023

Φεβ 13, 2023

Μία ομάδα debate του Σχολείου μας επελέγη να εκπροσωπήσει την Ελλάδα και το Panhellenic Forensics Association στο International Finals Day του διαγωνισμού International Competition for Young Debaters 2023, που διοργανώνει τον Απρίλιο το Cambridge Union.

Ο διαγωνισμός International Competition for Young Debaters αφορά μαθητές έως 15 ετών. Ο ελληνικός προκριματικός διοργανώθηκε το Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2023 στην Εκπαιδευτική Αναγέννηση, με συμμετοχή 54 ομάδων. Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν 7 ομάδες.

Οι παρακάτω μαθητές μας προκρίθηκαν στο International Finals Day:

• Παναγιώτα Νικολέτα Δουρίδα (γ’ Γυμνασίου, ΚΨ)
  • Αργυρώ Τσιλίκα (γ’ Γυμνασίου, ΚΨ)

Επίσης, οι Σταύρος Γιαννίδης (γ’ Γυμνασίου, ΚΨ) και Παναγιώτης Κανέλλος (γ’ Γυμνασίου, ΚΑ) προκρίθηκαν στους ημιτελικούς της ελληνικής διοργάνωσης.

Σε ατομικό επίπεδο, ο Σταύρος Γιαννίδης κατατάχθηκε 2ος μεταξύ 100 ομιλητών, ενώ στην 5η θέση ισοβάθμησαν οι Παναγιώτα Νικολέτα Δουρίδα, Γιώργος Παρθένης (Α’ Λυκείου, ΚΨ) και Αργυρώ Τσιλίκα.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και καλή επιτυχία σε όσους θα εκπροσωπήσουν το Σχολείο και την ελληνική συμμετοχή στον διεθνή τελικό!