Επίσκεψη μαθητών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού στο Κέντρο Διάσωσης και Αποκατάστασης Χελώνων «Αρχέλων»

Μαϊ 25, 2022

Το Σάββατο, 14 Μαΐου 2022, μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου, με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους κας Δ. Σπυροπούλου και κας Β. Μπαξοπούλου, επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάσωσης και Αποκατάστασης Χελώνων «Αρχέλων». Οι κύριες δράσεις του κέντρου αφορούν στη συστηματική παρακολούθηση και έρευνα των χελώνων, στη διάσωση και την περίθαλψη τραυματισμένων και άρρωστων χελώνων καθώς και στην ευαισθητοποίηση του κοινού.

Οι μαθητές/τριες και οι καθηγήτριές τους περιηγήθηκαν στον χώρο φιλοξενίας των χελώνων, όπου ήρθαν σε επαφή με τις τραυματισμένες χελώνες. Κατόπιν παρακολούθησαν παρουσίαση για τη γέννηση των χελώνων, τον τρόπο ζωής τους και τη διάσωσή τους. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τον καθαρισμό της ακτής της μαρίνας.