Εορτασμός της Διεθνούς Ημέρας Μαθηματικών (14 Μαρτίου) στο Γυμνάσιο Κολλεγίου Ψυχικού

Μαρ 31, 2022

Όπως κάθε χρόνο, οι μαθητές του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού γιόρτασαν τη Διεθνή Ημέρα των Μαθηματικών,  ως την ημέρα του π = 3,14 (pi day).

Το γράμμα π είναι το σύμβολο που χρησιμοποιείται στα Μαθηματικά για να παραστήσει τη σταθερή αναλογία της περιφέρειας του κύκλου προς τη διάμετρο του, η οποία ισούται με περίπου 3,14. Παγκόσμια γιορτάζεται τον Μάρτιο (3ος μήνας), τη 14η ημέρα, η οποία θεωρείται η ημέρα του π.