Ο Όμιλος «Ζώντας στη Γη της Ελιάς» φιλοξενεί τον Ηλία Μαμαλάκη

Δεκ 13, 2021

Για μία ακόμη χρονιά συνεχίσθηκε η παράδοση του ομίλου «Ζώντας στη Γη της Ελιάς» του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών με τη συλλογή ελαιόκαρπου από τις ελιές του campus Ψυχικού.

Η συγκομιδή της ελιάς έγινε το φθινόπωρο από τους μαθητές του τμήματος γ5 με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Νικολέττα-Άννα Κυραγιάννη. Ακολούθησε καθαρισμός και προετοιμασία των καρπών για την παραγωγή πατέ ελιάς.

Την Τρίτη, 7 Δεκεμβρίου 2021, με πρωτοβουλία των μαθητών του γ5, προσκλήθηκε στο Σχολείο μας, o chef κ. Ηλίας Μαμαλάκης, ο οποίος μίλησε στους μαθητές για τη σημασία της ελιάς και του ελαιόλαδου στη μεσογειακή διατροφή και καθοδήγησε τους μαθητές στην παραγωγή πέντε διαφορετικών γεύσεων πατέ.

Οι μαθητές θα συνεχίσουν την παραγωγή και θα διαθέσουν τα προϊόντα τους στο πλαίσιο των δράσεων του Σχολείου.