"Ημέρα Ευχαριστιών" στο Γυμνάσιο Κολλεγίου Αθηνών

Νοε 23, 2021

Με την αφορμή του εορτασμού της Ημέρας των Ευχαριστιών, μαθητές της γ΄τάξης του Γυμνασίου του Κολλεγίου Αθηνών, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας του Αγγλικού Τμήματος κ. Τίνας Καραμπέτσου, δημιούργησαν ένα «Δέντρο των Ευχαριστιών» και το διακόσμησαν με τις ευχές που έγραψαν μαθητές από τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου.

Χαρακτηριστικά αποσπάσματα από τις ευχές που έγραψαν τα παιδιά είναι η ευγνωμοσύνη που αισθάνονται για τα υπέρτατα αγαθά της υγείας, της οικογένειας και της φιλίας. Ξεχωριστή θέση στις ευχές τους είχε και η έκφραση ευγνωμοσύνης για τις επιστημονικές εξελίξεις που συμβάλλουν στην ευημερία της ανθρωπότητας και του πλανήτη.

Πολλά παιδιά αναφέρθηκαν στη χαρά που νιώθουν τώρα που βρίσκονται και πάλι στο αγαπημένο τους Σχολείο, μαζί με τους φίλους και τους καθηγητές τους, χάρη στο εμβόλιο κατά του κορωνοϊού.