Παρακολούθηση Διαδικτυακής Ημερίδας από μαθητές της ομάδας UNESCO

Μαρ 26, 2021

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ομάδας UNESCO Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού για τη συμμετοχή της στο 6ο Μαθητικό Συμπόσιο Γυμνασίων του Δικτύου ASPnet UNESCO, με θέμα «Η ανάδυση της Τεχνητής Νοημοσύνης», οι μαθητές της ομάδας παρακολούθησαν το Σάββατο, 20 Μαρτίου 2021, διαδικτυακή ημερίδα με θέμα την Τεχνητή Νοημοσύνη την οποία διοργάνωσε η Λεόντειος Σχολή. Οι ομιλητές, οι οποίοι προέρχονταν από ελληνικά και ξένα Πανεπιστήμια καθώς και από εταιρείες όπως τη Google και τη Microsoft, παρουσίασαν το θέμα της Τεχνητής Νοημοσύνης με προσέγγιση στην Τεχνική και Ηθική και απάντησαν σε ερωτήσεις μαθητών. Το 6ο Μαθητικό Συμπόσιο Γυμνασίων του Δικτύου ASPnet UNESCO θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 16 Απριλίου 2021 σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και την Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO.