Ινστιτούτο Prolepsis

Μαρ 12, 2021

Διαδικτυακή Συνάντηση μαθητών Γυμνασίου με το Ινστιτούτο Prolepsis

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Εθελοντικών Δράσεων Αλληλεγγύης, MYP Service as Action, μαθητές της Γ’ Γυμνασίου του Κολλεγίου Ψυχικού παρακολούθησαν την παρουσίαση της Δρ. Α. Βελουδάκη, Γενικής Διευθύντριας του Ινστιτούτου Prolepsis, με θέμα «Φιλία σε κάθε Ηλικία». Η ομιλία είχε ως στόχο να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σχετικά με τη μοναξιά και την κοινωνική απομόνωση που βιώνουν οι ηλικιωμένοι, ειδικά κατά την εποχή της πανδημίας, και να αναφερθεί στους τρόπους με τους οποίους μπορεί να αντιμετωπιστεί. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές έχουν ήδη συνεργαστεί με το Ινστιτούτο Prolepsis κατά τη φετινή χρονιά, καθώς συμμετείχαν σε δράση δημιουργίας Χριστουγεννιάτικων καρτών για μονάδα φροντίδας ηλικιωμένων.