Τα Νέα μας

Διακρίσεις μαθητών Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ»

Μαρ 13, 2024

Το Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε ο Μαθηματικός Διαγωνισμός «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, στον οποίο συμμετείχαν οι επιτυχόντες του Μαθηματικού Διαγωνισμού «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ».

Ο μαθητής του IB DP Year2 Κλείδωνας Παναγιώτης και ο μαθητής της Β΄ Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού  Μπρεζάτης Παναγιώτης διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό λαμβάνοντας το Β΄ βραβείο.

Οι μαθητές μας λόγω της διάκρισής τους προκρίθηκαν να συμμετάσχουν στον Προκριματικό Διαγωνισμό για τη στελέχωση της Ελληνικής Ολυμπιακής Ομάδας που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή και τη Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα. Ο Διαγωνισμός για επιλογή των ομάδων θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα το Σάββατο, 6 Απριλίου 2024, ώρα 10:00, στο 2ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθηνών.

Την Κυριακή, 7 Απριλίου 2024 και ώρα 11:00 θα πραγματοποιηθεί η τελετή βράβευσης των μαθητών και μαθητριών που διακρίθηκαν στον «ΑΡΧΙΜΗΔΗ», σε χώρο που θα ανακοινωθεί σύντομα από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας και καλή επιτυχία στον Προκριματικό Διαγωνισμό!