Τα Νέα μας

Επίσκεψη του σχολείου Viborg Katedralskole της Δανίας στο ΙΒ Diploma Programme

Σεπ 12, 2023

Συνεχίζοντας τη συνεργασία που ξεκίνησε πέρυσι, το IB Diploma Programme (IB DP) υποδέχθηκε και φέτος στο campus του Ψυχικού 29 μαθητές του IB DP του σχολείου Viborg Katedralskole της Δανίας μαζί με δύο συνοδούς καθηγητές τους. Η επίσκεψη έλαβε χώρα την Τρίτη, 12 Σεπτεμβρίου 2023.

Το Viborg Katedralskole είναι το αρχαιότερο σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στη Δανία, με ιστορία 900 ετών και πολλούς σημαντικούς αποφοίτους.

Οι επισκέπτες ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Σχολείου από μαθητές του IB DP, με τους οποίους μίλησαν για τη φιλοσοφία των δύο σχολείων, τις ομοιότητες και τις διαφορές τους στην εκπαίδευση καθώς και την καθημερινότητά τους και τις εκπαιδευτικές τους πρακτικές. Οι επισκέπτες συγκεντρώθηκαν στο Χωρέμη με την ολομέλεια των μαθητών του Year 1 IB DP, όπου έγιναν σύντομες παρουσιάσεις για κάθε σχολείο. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με παρακολούθηση μαθημάτων του ΙΒ DP.