Τα Νέα μας

Τελικός Ρητορικού Διαγωνισμού Τριών Ιεραρχών Κολλεγίου Αθηνών

Ιαν 19, 2022

Tην Τρίτη, 18 Ιανουαρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Χωρέμη του Κολλεγίου η τελική φάση του Ρητορικού Διαγωνισμού των «Τριών Ιεραρχών» για τους μαθητές της Α΄ Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών.

Κάτοχος του Επάθλου των «ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ» για το σχολικό έτος 2021-2022 ανακηρύχθηκε ο Ανδρέας Παυλόπουλος. Ο μαθητής της ίδιας τάξης Γεώργιος Νάκας, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον ίδιο Διαγωνισμό.

Οι μαθητές διαγωνίσθηκαν σε γύμνασμα, με θέμα:

γὼ εμαι πατέρας, γ δελφός, γὼ νυμφίος, γὼ οκία, γὼ τροφή, γ νδυμα, γρίζα, γθεμέλιον, κάθε τι τ ποον θέλεις γώ· νὰ μν χεις νάγκην πὸ τίποτε. γὼ καὶ θὰ σ πηρετήσω· διότι λθα ν πηρετήσω, χι ν πηρετηθ. γεμαι καὶ φίλος, καὶ μέλος τοῦ σώματος καὶ κεφαλὴ κα δελφός, κα δελφὴ καὶ μητέρα, λα γώ· ρκεῖ νὰ διάκεισαι φιλικὰ πρς μέ. γ γινα πτωχς διὰ σέ· γινα καὶ παίτης διὰ σέ· νέβηκα πάνω ες τν Σταυρν διὰ σέ· τάφην διὰ σέ· ες τν ορανν νω διὰ σὲ παρακαλῶ τν Πατέρα· κάτω ες τν γν στάλην πὸ τν Πατέρα ς μεσολαβητς διὰ σέ. λα δι᾿ μὲ εσαι σύ· κα δελφς καὶ συγκληρονόμος καὶ φίλος καὶ μέλος τοῦ σώματος. Τί περισσότερον θέλεις;

γ. ω. Χρυσοστόμου, πόσπασμα κ τς 76ης  μιλίας ες τ κατ Ματθαον Εαγγέλιον 24,16-31 (ΕΠΕ τόμ. 12, σελ. 34)

Ποια είναι η έννοια της φιλίας στον βίο και τη διδασκαλία των Τριών Ιεραρχών; Με ποιους τρόπους θα μπορούσε να καλλιεργηθεί προς όφελος των νέων σήμερα;

Στην Ελλανόδικο Επιτροπή συμμετείχαν ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Αρίσταρχος (Βασίλειος) Γκρέκας, Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ, ο κ. Κωνσταντίνος Κορναράκης, Καθηγητής στο Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ και η κ. Δάφνη Κουτσούκη ’00, εταίρος της Δικηγορικής Εταιρείας Κουτσούκης και Συνεργάτες, Δικηγόρος στον Άρειο Πάγο & ΣτΕ και Κάτοχος του Επάθλου Τριών Ιεραρχών 1999.

Οι μαθητές που προκρίθηκαν στην τελική φάση του Διαγωνισμού ήταν οι:

1. Κουκάς Αχιλλέας-Βασίλειος

2. Νάκας Γεώργιος

3. Παπαναστασίου Ανδρέας

4. Παπασακελλαρίου Μελίνα

5. Παυλόπουλος Ανδρέας

Στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού είχαν προκριθεί επιπλέον και οι μαθητές:

1. Γεωργούσης Δημήτριος

2. Μακρή Νικολαΐς

3. Πανουργιά Στυλιανή-Ελένη

4. Πάντου Φωτεινή-Καλλιόπη

5. Παπαδημητρίου Δημήτριος

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν τόσο στην τελική όσο και στην ημιτελική φάση του γυμνάσματος.