"Απλώνω Ευτυχία" - Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών - 1η και 2α Δημοτικού

300 διαφορετικές σημασίες της ευτυχίας

300 πράξεις αγάπης

300 πράξεις προσφοράς

Οι μαθήτριες/τες της 1ης και της 2ας τάξης του ΔΚΑ, συμμετείχαν στη δράση «Απλώνω Eυτυχία».

Τα παιδιά συζήτησαν με τους δασκάλους τους την έννοια της ευτυχίας και τους λόγους για τους οποίους πρέπει να είμαστε ευγνώμονες.

Στη συνέχεια, ζωγράφισαν πάνω σε μπλουζάκια συνθήματα ευτυχίας, όπως τα ίδια την αντιλαμβάνονται.

Η δράση ολοκληρώθηκε με το «άπλωμα της μπουγάδας ευτυχίας». Μικροί και μεγάλοι βγήκαμε στο δάσος του Σχολείου μας και συμμετείχαμε σε ένα συμβολικό «άπλωμα ευτυχίας».

Στο Σχολείο μας απλώθηκε η πιο πολύχρωμη μπουγάδα με τα πιο «ευτυχισμένα» μπλουζάκια!

Ήταν για όλους μας μία χαρούμενη ημέρα με τεράστια αξία. Θυμηθήκαμε πως η ευτυχία κρύβεται μέσα μας και γύρω μας σε απλά, μικρά, καθημερινά πράγματα.

Τα έσοδα της δράσης μας διατέθηκαν στον Σύλλογο Γονιών με Νεοπλασματική Ασθένεια «η Φλόγα».