Εκπαιδευτικός του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών στη Συγγραφική Ομάδα Εκπαιδευτικού Υλικού για το Περιβάλλον

Φεβ 26, 2024

Την Πέμπτη, 22 Φεβρουαρίου, η εκπαιδευτικός Μαριάνθη Γιαννακοπούλου συμμετείχε σε διαδικτυακή εκδήλωση για την παρουσίαση του νέου εκπαιδευτικού υλικού «Μειώνω το οικολογικό μου αποτύπωμα στο σπίτι και στο σχολείο» που απευθύνεται σε όλους τους/τις εκπαιδευτικούς καθώς και στους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/ριών των σχολείων που συμμετέχουν στο Δίκτυο Οικολογικά Σχολεία.

Η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, εθνικός χειριστής του Διεθνούς Θεματικού Δικτύου ΠΕ «Οικολογικά Σχολεία» και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας, συντονιστικός φορέας του δικτύου «Οικολογικά Σχολεία» συνδιοργάνωσαν τη διαδικτυακή εκδήλωση, που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του Δικτύου, με την ευγενική υποστήριξη της Εθνικής Τράπεζας. Το νέο υλικό περιλαμβάνει δύο οδηγούς με δραστηριότητες για τις θεματικές ενότητες: Νερό-Ενέργεια-Απορρίμματα-Κατανάλωση-Διατροφή-Μεταφορές/Μετακινήσεις-Θάλασσες και Ακτές, που μπορεί να υλοποιήσει ο/η εκπαιδευτικός στο σχολείο του/της αλλά και δραστηριότητες που μπορεί ο/η μαθητής/ρια να υλοποιήσει με τους γονείς του/της στο σπίτι. Ειδικότερα για τους γονείς, στόχος του νέου υλικού είναι να τους φέρει σε σε επαφή με νέα εργαλεία και δραστηριότητες που αφορούν στον μετριασμό της κλιματικής κρίσης στο σπίτι, να παρακολουθήσουν ευχάριστους και θετικούς τρόπους ώστε να μιλήσουν στα παιδιά τους για τη ρύπανση και να εξοικειωθούν με εύκολες τεχνικές και βιωματικές δράσεις προκειμένου να ενισχύσουν και στο σπίτι την προσπάθεια που γίνεται στο σχολείο. Το νέο εκπαιδευτικό υλικό θα σταλεί τις επόμενες μέρες σε όλα τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και στους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε όλη την παρουσίαση εδώ: