Δράσεις του Γαλλικού τμήματος ΔΚΨ

Ιαν 15, 2024

Στο πλαίσιο της δεύτερης διαθεματικής  ενότητας  του PYP «Qui nous sommes»  οι μαθητές του γαλλικού τμήματος του ΔΚΨ είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν διάφορα γαλλικά φαγητά, να μιλήσουν για τις διατροφικές συνήθειες των Γάλλων και για αυτά που συνηθίζουν να επιλέγουν για το πρωινό, το μεσημεριανό και το βραδινό τους. Με πρωτοβουλία των μαθητών/-τριών, οργανώθηκε στην τραπεζαρία του Σχολείου μας ένα γαλλικό πρωινό, όπου κάθε μαθητής/-τρια έφερε ένα έδεσμα που θύμιζε Γαλλία και απόλαυσαν όλοι μαζί το πρωινό τους.

Οι μαθητές/-τριες της 4ης τάξης του Γαλλικού τμήματος του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού (κ. Λινάρδου) έστειλαν τις ζωγραφιές τους για Kαλή Xρονιά στους μαθητές/-τριες της αντίστοιχης τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών (κ. Αντωνακάκη). Παράλληλα, οι μαθητές/-τριες ετοίμασαν ένα βίντεο παρουσίασης στη γαλλική γλώσσα, ώστε να μπορέσουν να γνωριστούν καλύτερα. Η συνεργασία ανάμεσα στα τμήματα γαλλικών των δυο σχολικών μονάδων συνεχίζεται!