Τμήμα Εικαστικών ΔΚΨ

Δεκ 22, 2023

Οι μαθητές/-τριες της 5ης τάξης στα Εργαστήρια των Εικαστικών δράσεων εικονογράφισαν κάρτες με θέμα "Χειμωνιάτικο πορτρέτο" και αντάλλαξαν ευχές για το Νέο Έτος! Με γραφές γιορτινές και με μοτίβα όλο φαντασία και χρώματα τα παιδιά φιλοτεχνούν πορτρέτα μέσα σε χειμωνιάτικα κασκόλ και πουλόβερ, εμπνευσμένα από σημαντικούς εικονογράφους και γραφίστες και αφηγούνται μοναδικές εικαστικές εικόνες!

Οι μαθητές/-τριες της 3ης τάξης δημιούργησαν δεντράκια με συνθετικό πηλό. Οι αλλεπάλληλες εσοχές που μορφοποιούν το κάθε δέντρο  είναι φτιαγμένες από τα αποτυπώματα των δαχτύλων τους. Στη συνέχεια επέλεξαν χρωματικούς συνδυασμούς για να τονίσουν τις φόρμες τους. Τα παιδιά προσέφεραν τα μοναδικά δημιουργηματά τους προς πώληση στο Χριστουγεννιάτικο Bazaar του Σχολείου μας.