Η 4η τάξη ΔΚΨ μαθαίνει για την ελιά

Δεκ 22, 2023

Στο Σχολείο μας πραγματοποιήθηκε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Η πολύτιμη ιστορία της ελιάς" σε συνεργασία με την OpenFarm. Οι μαθητές/-τριες της 4ης τάξης είχαν την ευκαιρία να θυμηθούν όσα έχουν μάθει για τη θέση της ελιάς στην ελληνική μυθολογία και την ελληνική αγροτική παραγωγή αλλά και να εμβαθύνουν σε θέματα καλλιέργειάς της και διατροφικής αξίας. Δεν έμειναν εκεί όμως! Εκμεταλλευόμενοι τις ελιές που υπάρχουν στο προαύλιό μας, δώσαμε την ευκαιρία στα παιδιά μας να γίνουν για λίγο ελαιοπαραγωγοί και να βιώσουν την εμπειρία τόσο της συγκομιδής της ελιάς, όσο και της παραγωγής ελαιολάδου. Τα παιδιά αφότου είχαν μάθει, δει και έρθει σε επαφή με τις διάφορες ποικιλίες ελιάς που μπορεί να συναντήσουν έμαθαν επίσης τα μυστικά της συντήρησης και αποθήκευσής της και έφτιαξαν το δικό τους βαζάκι με βρώσιμες ελιές.