Μαθήματα Τεχνητής Νοημοσύνης / Μηχανικής Μάθησης στο Δημοτικό του Κολλεγίου Αθηνών

Δεκ 21, 2023

Τη φετινή χρονιά οι μαθήτριες και οι μαθητές της 4ης τάξης του Δημοτικού του Κολλεγίου Αθηνών ερευνούν τις παρακάτω βασικές έννοιες εκπαιδεύοντας μοντέλα Μηχανικής Μάθησης:

1.       Τεχνητή Νοημοσύνη (Artificial Intelligence)

2.       Μηχανική Μάθηση (Machine Learning)

3.       Δεδομένα Εκπαίδευσης Μοντέλου Μηχανικής Μάθησης

4.       Ηθική και Προκατάληψη

Πιο συγκεκριμένα, στην ενότητα Πολιτισμός του Primary Years Program οι μαθητές γίνονται αρχαιολόγοι και μαθαίνουν να εκπαιδεύουν ένα  μοντέλο μηχανικής μάθησης εισάγοντάς του εικόνες που απεικονίζουν αρχαίες τοιχογραφίες. O κάθε μαθητής- αρχαιολόγος αναλαμβάνει έναν ρόλο, είτε του υπεύθυνου για τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό είτε του υπεύθυνου για τον αρχαίο αιγυπτιακό πολιτισμό και έχει ως στόχο να εκπαιδεύσει το μοντέλο Μηχανικής Μάθησης να διαχωρίζει τις αρχαίες τοιχογραφίες στις δύο παραπάνω κατηγορίες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες πειραματίστηκαν με διαφορετικά πλήθη αλλά και την αντιπροσωπευτικότητα των δεδομένων εκπαίδευσης προκειμένου να διερευνήσουν την αποτελεσματικότητα του μοντέλου ανάλογα με την ποσότητα και την ποιότητα των δεδομένων που δόθηκαν κατά την εκπαίδευσή του.

Στο τέλος της δραστηριότητας οι μαθητές και οι μαθήτριες απαντούν σε ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο που συνέταξαν οι καθηγήτριες πληροφορικής Πόπη Βασάλου και Βιβή Λέλη, προκειμένου να αξιολογήσουν τη δραστηριότητα αλλά και τον βαθμό κατανόησης των βασικών εννοιών της Τεχνητής Νοημοσύνης από τους μαθητές της 4ης Δημοτικού.