Τα Δημοτικά Σχολεία Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού συνεργάζονται με το 6ο Δημοτικό Ορεστιάδας

Δεκ 20, 2023

Τα Δημοτικά Σχολεία Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού, σε μια ενθουσιώδη συνεργασία τη φετινή χρονιά, έφεραν κοντά τον πολιτισμό και τη γνώση, ένωσαν τις ιστορικές διαδρομές του χάρτη των πόλεων μεταξύ Κάντζας και Ψυχικού, "ταξίδεψαν" διαδικτυακά και συνάντησαν μαθητές έξω από την Αθήνα, στον μακρινό Έβρο, στο 6ο Δημοτικό Σχολείο της Ορεστιάδας "Ευγενίδειο", στο πλαίσιο της συνεργασίας των τριών σχολικών μονάδων για την πραγματοποίηση του προγράμματος: «Μαθαίνω την ιστορία του τόπου μου και ονειρεύομαι την πόλη μου στο μέλλον…».

Ο σύμβουλος του τμήματος 5στ - ΔΚΑ κ. Λουκάς Ζάχος και η εκπαιδευτικός Εικαστικών του Τμήματος Ελεύθερων Δράσεων ΔΚΨ κ. Βασιλική Σπύρου, συμβαδίζοντας τη φετινή χρονιά με γνώμονα τη γνώση και τους ανοιχτούς συνεργατικούς ορίζοντες, έδωσαν το έναυσμα που θα ενώσει τους μαθητές κάτω από την κοινή πράξη συνδημιουργίας. Τα παιδιά του 5στ-ΔΚΑ,  μαζί με τους δύο συνεργάτες εκπαιδευτικούς του Κολλεγίου, ερεύνησαν στοιχεία με μεγάλο ενδιαφέρον για τους δήμους Παλλήνης και  Φιλοθέης – Ψυχικού που βρίσκονται τα κτίρια του Κολλεγίου και τα μοιράστηκαν με τους μαθητές του 6ου Δημοτικού Ορεστιάδας. Και εκείνοι με τη σειρά τους, σε μια κοινή δράση, αφηγήθηκαν για τον τόπο τους, τη Νέα Ορεστιάδα, πληροφορίες με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους, κ. Ζερίνου Ιωάννα, κ. Δήμητρα Μπούτση, και της Διευθύντριάς τους, κ. Ρούλας Λεύκελη. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 4 Δεκεμβρίου 2023.

Η συνέχεια της συνεργασίας θα έχει ως παρουσίαση τη γιορτινή σύμπραξη των τριών Σχολείων, λίγο πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, σε μια ατμόσφαιρα άκρως δημιουργική. Οι μαθητές του 5στ ΔΚΑ και οι μαθητές του 5γ ΔΚΨ θα συναντηθούν διαδικτυακά μέσω MS Teams με τους μαθητές του 6ου Δημοτικού Σχολείου Ορεστιάδας. Εμπνευσμένοι από τους "Ουρανούς" των έργων του παγκόσμιου ζωγράφου Δομήνικου Θεοτοκόπουλου και των διηγημάτων του σπουδαίου συγγραφέα Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, που συνδέεται με την περιοχή της Παλλήνης, τα παιδιά θα εμπνευστούν για την υλοποίηση μιας όμορφης ανταλλαγής έργων και ευχετήριων καρτών!  Η συνέχεια των συναντήσεων είναι σε εξέλιξη βασισμένη σε ιδέες που θα έχουν ως στόχο να γνωρίσουμε την τοπική μας ιστορία!

«Η σημερινή τηλεδιάσκεψη με το 6ο Δημοτικό Ορεστιάδας μού άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Τα παιδιά με τη δασκάλα τους μας παρουσίασαν το σχολείο και την πόλη τους. Ήταν πολύ όμορφη εμπειρία να βλέπω σε ζωντανή σύνδεση παιδιά ενός δημοτικού σχολείου σε μια ακριτική πόλη της Ελλάδας. Μοιράστηκαν μαζί μας ιστορίες για την ονομασία των οδών τους και για την βιβλιοθήκη της πόλης τους. Βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και συγκινητικές τις ιστορίες αυτές και ένιωσα σαν να ήμουν κι εγώ εκεί. Ζήτησα ήδη από τους γονείς μου, στο επόμενο ταξίδι στη Βόρεια Ελλάδα, να επισκεφτούμε την Ορεστιάδα για να τα γνωρίσω από κοντά.» Α. Δούμας

«Αυτή η επικοινωνία με τα παιδιά της Ορεστιάδας ήταν πολύ ωραία. Έμαθα για τα κτίρια, τους δρόμους, αλλά και για την ίδια την Ορεστιάδα. Μου άρεσε που είδα πώς είναι ένα άλλο σχολείο. Ελπίζω να το ξανακάνουμε.» Ν. Χόντου

«Η επικοινωνία με το 6ο Δημοτικό Ορεστιάδας -Ευγενίδειο ήταν πολύ όμορφη. Από την παρουσίαση του Τμήματος αυτού μάθαμε πολλά πράγματα για την Ορεστιάδα και την ιστορία της. Μου άρεσε πολύ η παρουσίαση αυτή επειδή είχαν διαλέξει ωραίες φωτογραφίες για το power point τους, είχαν βάλει πολύ ωραίες πληροφορίες στην παρουσίαση και την είχαν μορφοποιήσει πάρα πολύ καλά. Πιστεύω ότι ήταν πολύ όμορφη η επικοινωνία αυτών των δύο σχολείων και θα ήθελα να ξαναεπικοινωνήσουμε μαζί τους.» Ουρ. Γουλή